Zayıflatan Bitkiler
26 Mayıs 2010
zayiflama
Paylaş

Zayıflamaya yardımcı bitkiler:

Guarana
Guarana (Paullinia cupana), sabun ağacıgillerden (Sapindaceae) parlak ve küçük kırmızı meyveli, yüksek oranda kafein içeren tropik bir bitkidir.
En çok kullanılan türü, Amazonlarda yetiştirilenidir. Diğer alt türleri Venezuela adıyla bilinirler, büyük koyu kırmızı meyveleri vardır.

zayıflatan bitkiler

zayıflatan bitkiler

Brezilya’nın Amazon bölgesindeki kişiler guarana tohumlarını çiğneyerek ya da toz hale getirip suyla beraber içerek enerji sağlarlardı, günümüzde de önemli bir enerji içeceği hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Enerji verici, köpüklü içeceklerde doğal ya da sentetik meyva aromaları eklenerek kullanılır.

Etkileri ve Kullanım Alanları:
Guarana, % 3.5-5 oranındaki kafein içeriği ile bilinen kafeince en zengin bitkidir. Güçlü bir uyarıcıdır, fiziksel ve zihinsel performansı arttırır. Hafızayı güçlendirir, ruh halini düzeltir. Kafein varlığının yağ metabolizmasında önemli bir rol oynadığı kanıtlanmıştır.
Guarana, yağ yakımını hızlandırır, mide boşaltma süresini uzatarak açlık hissini azaltır, kilo kaybını kolaylaştırır. Bu özellikleri sayesinde de obezite tedavilerinde kullanılmaktadır. Yağ yakıcı özelliğinin yanında fiziksel ve ruhsal yorgunluklarla da savaşması diyet programlarının işleyişini kolaylaştırır. Aynı zamanda, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Yunann Tea (Siyah Çay)
Yunann tea (Dian Hong), Çin’in Yunnan bölgesinde yetişen, ünlü en eski siyah çaylarından biridir.
Diğer siyah çaylardan farkı, iyi tomurcuklu olmasıdır. Fransa, İspanya, Japonya, Hong Kong gibi 20’den fazla ülkede ‘güzellik çayı’, ‘incelme çayı’ veya ‘sağlık çayı’ olarak bilinmektedir.
Etkileri ve Kullanım Alanları:
Yağ ve şeker emilimini azaltır, yağ yakımını destekler. Kilo kaybına yardımcı olur. Vücudu güçlendirir. Kolestrol seviyesini düzenler.

Fennel (Rezene)
Rezene, Foeniculum vulgare, maydonozgiller familyasından hoş kokulu bir bitki türüdür.
Sarı çiçekli, 5-10 mm boyunda meyveleri vardır, rezene bitkisi 1-1.5 metre uzunluğuna ulaşabilir. Olgun meyveleri, kökü ve yaprakları kullanılan kısımlarıdır. Tohumları protein ve yağ bakımından zengindir. Akdeniz ve Yakın Doğu orijinli rezene, günümüzde dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır.
Etkileri ve Kullanım Alanları:
Kökleri iyi bir idrar söktürücüdür, vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlar ve toksinlerden arındırır. Rezenenin özelliklerinden biri de iştahı baskılamasıdır. Temel yağlar bakımından zengin meyveleri sindirimi kolaylaştırarak hazımsızlık ve mide-bağırsak sistemi rahatsızlıklarında etkilidir, aynı zamanda gaz söktürücü, spazm ve karın ağrılarını yatıştırıcıdır (Gastrit, kolit). Rezene ayrıca emziren annelerde süt oluşumunu arttırır.
İçindeki yağ, spazm ve iltihap giderici, balgam söktürücüdür. Diğer özellikleri ise ağızdaki kötü kokuları gidermesi, akciğer ve solunum yolları üzerinde olumlu etkilerinin olmasıdır.

Green Tea (Yeşil Çay)
Yeşil çayın, Çin’de başlayan ve 5000 yıl öncesine dayanan bir geçmişi vardır. Yeşil çay, tıpkı siyah çay gibi Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilir, fakat işlenme teknikleri farklıdır.
Yeşil çay, siyah çaydan farklı olarak daha az işlem görür, içeriğindeki maddeler oksidasyona uğramaz, böylece yüksek antioksidan özelliğini korur ve taze ve yeşil rengini kaybetmez. Yeşil çay, zengin bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca kafein, vitamin, mineral ve proteinler de içerir.
Etkileri ve Kullanım Alanları:
Yeşil çay, metabolizmayı canlandırır, yağ yakımını hızlandırır ve yağların depolanmasını engeller. Kan şekerini düşürür. İdrar söktürücü etkiye sahiptir. Vücudu toksinlerden arındırır ve enerji verir. Kolestrol seviyelerini düzenler. Kan basıncını düşürür, kalp rahatsızlıklarına karşı korur. Aynı zamanda vücut ve baş ağrılarının, hazım problemlerinin giderilmesini sağlar.
Yapılan çalışmalarda, düzenli yeşil çay tüketen kişilerde, yüksek antioksidan aktivitesi sayesinde, daha az kanser riski görüldüğü ortaya çıkmıştır. Özellikle göğüs, kolon, yemek borusu, mide ve pankreas kanserine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Ayrıca serbest radikallerle savaşarak yaşlanma etkilerini geciktirir, kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklara karşı da vücudu korur.

Cola (Kola)
Kola, “Malvaceae” familyasından Cola Nitida, Afrika’nın tropikal ormanlarında yetişen bir ağaç türüdür. Meyvesi yüksek miktarda kafein içerir. Ayrıca kalsiyum, potasyum, demir ve protein içerir.
Etkileri ve Kullanım Alanları:
Merkezi sinir sistemi üzerinde etkilidir. Yüksek kafein içeriği sayesinde uyarıcı özeliktedir, fiziksel ve zihinsel performansı arttırır, enerji verir.
İdrar söktürücüdür, vücudu toksinlerden arındırır. Vücuttaki yağ yakımı reaksiyonlarını hızlandırır. İştahı baskılar.

Mate (Paraguay Çayı)
Ilex Paraguariensis türünün yeşil yaprakları olan Mate, Paraguay, Uruguay, Brezilya’nın güneyi ve Arjantin’in kuzeydoğusu orijinlidir, yabani olarak büyür ve bu ülkelerin tümünde yaygın olarak yetiştirilir.
Nehirlerin kıyılarında, 500-700 metre yüksekliğinde bulunan dağlık ormanlarda doğal olarak yetişir ve bu şartlarda boyu 20 metre yüksekliğe ulaşabilir. Minik beyaz çiçekleri vardır, meyvesi ise yuvarlak ve kırmızıdır. Meyvesinin çapı 1 santimetreden küçüktür ve etli kısmı yapış yapıştır.
Mate yaprağı, yüksek oranda kafein içerir. Eser elementlerden (vücudumuzun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli olan elementler) yüksek miktarda potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir ve az rastlanan bir mineral olan manganez içerir. Mate yaprağında ayrıca vitaminler de bulunmaktadır.
Etkileri ve Kullanım Alanları:
Mate, metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır, safra salgısını arttırır, iştahı baskılar. Besin maddesinin mide dışındaki ilerleyişini yavaşlatarak tokluk hissini uzatır. Obezite ile mücadele eder. İdrar söktürücüdür, vücudu toksinlerden arındırır.
İçeriğindeki yüksek kafein oranı sayesinde, merkezi sinir sistemini uyarır ve zihni açık tutmaya yardım eder, fiziksel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Manganez içeriği sayesinde, radikal karşıtı ve kolajen üretimini uyarıcı etkiye sahiptir. Bir antioksidan kaynağıdır, hücre zarlarını serbest radikal saldırılarına karşı korur, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu özellikleri Mate’nin aynı zamanda kalp damar rahatsızlıklarına ve kansere karşı koruyucu ve etkili olduğunu gösterir. Büyük kan dolaşımı ve dolayısıyla baş ağrısı üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Hiperglisemi (yüksek kan şekeri) sebebiyle oluşan diyabet olumsuzluklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Testlerle kanıtlanmış vasküler (damarsal) gevşetici etkisi olduğu da bilinmektedir.

Green Coffee (Yeşil Kahve)
Yeşil kahve, kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasının Coffea cinsinden 5 metreye kadar büyüyebilen bir ağaçtır. Normal kahve gibi kavrulma işleminden geçmediği için, faydalı etkilerini kaybetmemiştir.
İçeriğindeki kafein ve klorojenik asit sayesinde, yağ yakımını hızlandırır. Bazal metabolizmayı hızlandırır. Çok yüksek antioksidan etkiye sahiptir, serbest radikallerin zararlı etkilerini önler. Enerji verir. Şeker hastalığı riskini azaltıcı etkisi vardır. Hipertansiyon üzerinde iyileştirici etkisi vardır.
Etkileri ve Kullanım Alanları:
İçeriğindeki kafein ve klorojenik asit sayesinde, yağ yakımını hızlandırır. Bazal metabolizmayı hızlandırır. Çok yüksek antioksidan etkiye sahiptir, serbest radikallerin zararlı etkilerini önler. Enerji verir. Şeker hastalığı riskini azaltıcı etkisi vardır. Hipertansiyon üzerinde iyileştirici etkisi vardıCinnamon (Tarçın)Tarçın (Cinnamomum), Defnegiller familyasından, Hindistan ve Sri Lanka orijinli bir ağaçtır. Yaprak dökmeyen, aromatik kokulu küçük bir ağaç olan tarçın, dünyanın en önemli baharatlarından ve bilinen en eski bitkilerdendir. Kullanılan kısmı, bitkinin sürgünlerinin kurutulmuş iç kabuğudur. Zengin bir lif kaynağıdır. Yüksek miktarda manganez içerir.

Cinnamon (Tarçın)
Tarçın (Cinnamomum), Defnegiller familyasından, Hindistan ve Sri Lanka orijinli bir ağaçtır.
Yaprak dökmeyen, aromatik kokulu küçük bir ağaç olan tarçın, dünyanın en önemli baharatlarından ve bilinen en eski bitkilerindendir. Kullanılan kısmı, bitkinin sürgünlerinin kurutulmuş iç kabuğudur. Zengin bir lif kaynağıdır. Yüksek miktarda manganez içerir.
Etkileri ve Kullanım Alanları:
Kan şekerini dengeler, şeker ihtiyacını azaltır. Kandaki kolestrol seviyesini de düşürür. Vücudu toksinlerden arındırır. Yüksek antioksidan etkiye sahiptir. Zihinsel aktiviteyi ve konsantrasyonu arttırır.
Antiseptik etkilidir. Hafif sindirim porblemlerini çözücü etkisi vardır, gaz gidericidir. Soğuk algınlığı ve gripte de kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağırsak parazitlerinden arınmaya yardımcı olur. Ruhi sıkıntıları giderir, rahatlatıcı etkisi vardır.

Fenugreek (Çemen Otu)
Çemen otu ya da hulbeotu (Trigonella foenum-graecum), baklagiller familyasına ait sarımsı beyaz renkli çiçekler açan bir bitkidir.
Akdeniz Bölgesi’nde doğal olarak yetişir. Bilinen en eski tıbbi bitkilerdendir.
Etkileri ve Kullanım Alanları:
Yağı alınmış olgun çemen otu tohumları, kan şekerini dengeler, şeker ihtiyacını azaltır. Kandaki kolestrol miktarını düzenler ve yükselmesini engeller. Şeker hastalığı, hazımsızlık, gastrit gibi rahatsızlıklara karşı etkilidir. Kuvvet verici özelliği vardır. Vücudu rahatlatır. Balgam söktürücüdür. Emziren annelerde süt arttırıcı etkisi vardır. Antimikrobiyaldir, iltihap kurutucudur.

Bean Pod (Fasülye Kabuğu)
Orta Amerika orijinli fasulye, (Phaseolus vulgaris), baklagiller (Fabaceae) familyasının Phaseolus cinsinden bir bitki türüdür.
Baklagiller içinde en çok tüketilen sebzelerden biridir. Zengin lif kaynağıdır. Yüksek miktarda demir içerir.
Etkileri ve Kullanım Alanları:
Fasülye kabuğu, kan şekerini dengeler. Şeker ihtiyacını azaltır. Kandaki kolestrol seviyesini düşürür. Fasulye kabuğu, vücuttaki fazla sıvının atılmasını sağlar, ödemi giderir. Ayrıca vücudu toksinlerden arındırır. Yüksek antioksidan aktiviteye sahiptir.
Siyatik, kronik romatizma, böbrek ve mesane problemlerinde de olumlu etkileri vardır. Fasülye pankreası, böbrekleri, karaciğeri ve kalbi kuvvetlendirir.

Dandelion (Karahindiba)
Karahindiba (Taraxacum officinale), papatyagiller (Asteraceae) familyasından bir bitkidir.
Sarı çiçekli, çok yıllık, süt taşıyan bir bitkidir. En zengin doğal potasyum kaynaklarından biridir, % 5’e varan yüksek oranda potasyum içerir. A ve C vitamini, kalsiyum ve türlü minerallerce de zengindir.
Etkileri ve Kullanım Alanları:
Ödem giderici ve idrar söktürücü etkiye sahiptir. Vücudu toksinlerden arındırır. Yüksek potasyum içeriği sayesinde, gerekli potasyumu kaybetmeden sağlıklı bir detoks programı yapılmasını sağlar.
Sindirim sisteminin faaliyetlerini düzenler. Safra kesesi ve karaciğer hastalıklarında oldukça olumlu etki gösterir. Kronik karaciğer iltihaplarında ve şeker hastalığında iyileşme sağlar. Mide salgılarını düzenler. Öksürüğü keser. Anne sütünü arttırıcı etkisi de vardır.

Grape Extract (Üzüm Ekstresi)
Üzüm (vinis vinifera) yeryüzündeki en eski meyvelerden biridir.
Çok güçlü bir antioksidandır, kansere karşı koruyucudur.
Etkileri ve Kullanım Alanları:
Üzüm, ödem giderici ve idrar söktürücü etkiye sahiptir. Vücudu toksinlerden arındırır. Obeziteyle savaşır. Fiziksel ve zihinsel performansı arttırır. Antioksidan içeriği sayesinde, serbest radikallerle savaşır, yaşlanma etkilerini azaltır.
Kan yapımına yardımcıdır, kalbi ve damarları korur. Baş ağrısı, cilt sorunları ve iç bulantısına karşı da kullanılmaktadır. Yüksek tansiyonu düşürür. Mide ülseri, gastrit, karaciğer hastalıkları, romatizma gibi rahatsızlıklarda faydalıdır. Mide bulantısını önler. Cildi güzelleştirir. Böbrekleri zararlı maddelerden arındırır.

Artichoke (Enginar)
Enginar (Cynara scolymus), Papatyagiller familyasından çok senelik otsu bir bitkidir.
Güney Avrupa ve Akdeniz çevresinde yetişen enginar, mavi-mor renkli çiçekler açar. Çiçek tablası ile taze dip yaprakları ve köklerinden yararlanılır.
Etkileri ve Kullanım Alanları:
Karaciğeri toksinlerin zararlı etkilerine karşı korur. Safra çoğaltıcı ve idrar söktürücüdür, sindirimi kolaylaştırır, ödemi giderir. Fiziksel ve zihinsel performansı arttırır. Antioksidan etkiye sahiptir, yaşlanma etkilerini geciktirir.
Kandaki kolestrolü azaltır. Romatizma ve şeker hastalıklarına faydalıdır. Zengin A ve B vitamini içeriği sayesinde, atardamar kireçlenmesini önler ve safra kesesi rahatsızlıklarını giderir. Enginar karaciğer ve safra kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağın vücuttan atılımını sağlar. Ayrıca vücuttaki amonyağı da azaltır.

Celery (Kereviz)
Maydanozgiller familyasından, kökleri ve yaprakları sebze olarak kullanılan kereviz (Apium graveolens dulce), kokulu iki yıllık bir bitkidir. Kerevizin yaprak ve sapları vitamin ve mineralce zengindir.
Çiçekleri krem rengi ve 2-3 mm. çapındadır, bitkinin boyu 1 metreyi bulabilir.
Etkileri ve Kullanım Alanları:
İdrar söktürücü özelliği vardır, ödemi giderir. Vücudu toksinlerden arındırır. Safra salgısını ve sindirim sistemini düzenler. İştahı baskılar.
B vitamini, demir ve kireç yönünden zengin olan kereviz şeker, yüksek tansiyon ve romatizma hastalıklarına da iyi gelir. Unutkanlığı ve sinir yogunluğunu giderir. A, B ve C vitamini, kalsiyum, demir ve potasyum içerir, kanser, kolestrol ibi rahatsızlıklarda olumlu etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, antioksidan özelliği sayesinde tümör oluşumunu engeller.

Barley (Arpa)
Arpa, buğdaygiller (Poaceae) familyasından tek yıllık bir bitkidir. Dünyanın en eski kültür bitkilerindendir.
Bir arpa tanesi, yaklaşık %9-13 oranında protein içerir.
Etkileri ve Kullanım Alanları:
İdrar söktürücüdür, idrar yollarını temizler, vücudu toksinlerden arındırır ve ödemi giderir. Besinlerden karbonhidrat emilimini yavaşlatır. Demir, magnezyum, selenyum, potasyum, fosfor ve manganez içeriği sayesinde kansızlığa karşı çok etkilidir. Ayrıca B1, B3, B6 vitaminlerini içerir.
Kolestrolü düşürmeye yardımcı olur. Kalp rahatsızlıklarına ve kansere karşı koruyucudur. Yaşlanma etkilerini geciktirir. Hipertansiyon ve diyabet tedavilerinde etkilidir. Ayrıca rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkisi vardır. Kemikleri güçlendirir. Baş ve boğaz ağrılarını dindirir.

Chicory (Hindiba)
Hindiba (Cichorium endivia), Asteraceae familyasından, acı marul adıyla da bilinen çok yıllık otsu bir bitkidir.
Boyu 1 metreye kadar uzayabilen hindiba, Akdeniz Bölgesi, Avrupa ve Yakın Doğu’da yetişir. Karaciğer dostu olarak tanınan hindibanın toprak üstü kısmı ve kökü kullanılır. Vitamin ve minerallerce zengindir.
Etkileri ve Kullanım Alanları:
İdrar söktürücüdür, ödemi giderir. Vücudu toksinlerden arındırır. İştahı baskılar. Safra arttırıcı özelliği vardır, hazmı ve yağların parçalanmasını kolaylaştırarak sindirim sistemini düzenler. Böbrek ve karaciğerin faaliyetlerini arttırır. Vücuda zindelik kazandırır. Mide gazı problemlerinde,kalın bağırsak sancısında, bez hastalıkları ve gutta da kullanılır.

Grapefruit (Greyfurt)
Greyfurt (Citrus paradisi), turunçgiller (Rutaceae) familyasından C vitaminince zengin bir meyve türüdür. Anavatanı Çin ve Hindistan’dır.
A ve B gurubu vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, bakır, sodyum ve fosfor mineralleri açısından da zengin bir meyvedir.
Etkileri ve Kullanım Alanları:
İdrar söktürücüdür, böbrekleri temizler, toksinleri uzaklaştırır. Yağ yakımını hızlandırır, vücudu sıkılaştırır. Safra üretimini arttırır, sindirimi destekler. Antioksidan özellik gösterir, kanser riskini azaltır.
Bağışıklığı arttırır. Uyarıcı etkiye sahiptir, bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir, stresi azaltır. Kansere karşı koruyucudur. Göğüs hastalıklarına, damar sertliği ve varislere karşı olumlu etkileri vardır. Kolestrolü düşürür.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*