Zayıfla!Sadece 5 Dakika Plank Hareketi İle
4 Mayıs 2017
zayiflama
Paylaş

Zayıflama yolunda denemediğimiz ürün, denemediğimiz metod kalmadı. Ve artık sağlıklı beslenerek kilo vermenin yanında bunu hareketlerle desteklemenin önemine vardık. Peki sadece 5 dakikanızı ayırarak plank hareketleri ile zayıflayabileceğinizi kısacası sıkılaşacağınızı biliyor muydunuz? Sporla zayıflamaya var mısınız?

Yaşam koçu Ülgen Tekin sizin için bu yazımızda; plank hareketlerini ve zayıflamanın sadece tartıda değil ince görünmenin de zayıflamak olduğunu belirtti… Yaşam Koçu Ülgen Tekin” zayıflamak sadece tartıda olan bir olay değildir. Tabii ki kilo verme sürecinde alınan kalori verilen kaloridir asıl amaç. Ancak diğer taraftan kilo verme sürecine kaslar ve yağlar damgasını vurur. Kasların güçlenmesi eşirttir yağ yakımı. Peki beslenmenin yanında kaslarımızı en hızlı nasıl güçlendirebiliriz.

Günümüzde en önemli konu karın yağlarıdır. Ve istersek sadece plank hareketi ile çok güçlü ve sıkı karın kaslarına sahip olabiliriz. Plank  Egzersizleri başlangıçta yapması kolay gibi görünen ama uzun süre yapması oldukça zor olan, yapıldığında ise muhteşem bir karına sahip olabileceğiniz sihirli bir egzersizdir.

Özellikle spora çok fazla zaman ayıramayanlar ve karın yağlarından şikayetçi olan insanlar için bire bir plank egzersizlerini yapabilmek için tek ihtiyacınız olan şey uygun bir alan. Plank egzersizleri tüm karın kaslarını çalıştırır. Karın kasları ile birlikte boyun, bel, sırt, göğüs ve ön/arka bacak kaslarını güçlendirir; duruş bozukluklarının düzeltilmesine yardımcı olur. Omzun geride, göğüslerin yukarıda olmasını sağlar.

 

Karın kasları vücudumuzda kemiğe bağlı olmayan tek kas grubudur. Bu da gereken desteği sırtımızın tamamından ve omuriliğimizden sağladığı anlamına gelir. Böyle yaparak aynı zamanda yaralanmaları önlemede de önemli bir rol oynarlar. Ancak bu özelliği başarılı bir şekilde uygulayabilmeleri için bizim ana kaslarımızın güçlü ve belirli bir düzeyde eğitilmiş olmaları gerekmektedir. Bütün bunların hepsi her gün plank egzersizleri yapmak ana kasları güçlendirme ve buna ek olarak omuriliğinizi desteklemek için harika bir yol olduğu anlamına gelir.

1. Ana kaslarınızı ve performansınızı geliştirirsiniz:

Plank yapmak karın kasları için tam ideal bir egzersizdir, çünkü derin karın kası, düz karın kası, eğik karın kası ve kalça kasları dahil olmak üzere bütün temel kas gruplarını da içinde barındırır. Her bir kas grubunu geliştirmenin önemi hafife alınamaz, çünkü her birinin bir amacı vardır. Eğer bu kas gruplarını güçlendirirseniz şunları fark edeceksiniz:

  • Derin karın kası :  daha ağır yükleri kaldırırsınız.
  • Düz karın kası: zıplama ile spor performansınızı arttırır. Bu kas grubu aynı zamanda altılı karın kası oluşturmanızdan da sorumludur.
  • Eğri karın kası: Yana eğilme ve bel bükme kapasitenizi arttırır.
  • Kalça kasları: Destekli bir sırt ve güçlü, şekilli bir kalça verir.

Plank yapmak kalçalarınıza ya da omuriliğinize fazla baskı uygulamadan kas yapmanızı sağlayan türden bir egzersizdir. American Council on Exercise’a göre, düzenli olarak plank yapmak özellikle sırt üstü bölgeniz etrafındaki ağrıları azaltmakla kalmaz, aynı zamanda da kaslarınızı güçlendirerek tüm sırtınıza güçlü bir destek verir.

 

2. Tüm metabolizmanızın hızlandığını fark edersiniz.

Plank yapmak bütün vücudunuzu çalıştırmanın harika bir yoludur çünkü bunu her gün yapmak diğer sıradan karın kası egzersizlerinden çok daha fazla kalori yakacaktır. Her gün bu egzersizi yaparak güçlendirdiğiniz kaslar size otururken bile enerji yaktıracak. Bu özellikle gününüzün çoğunu bilgisayar başında oturarak geçiriyorsanız oldukça önemlidir. Bu egzersizi işten önce ya da sonra 1-10 dakika yapmak sadece gelişmiş metabolizma sağlamayacak, aynı zamanda gün boyu metabolizma hızınızın yüksek kalmasını sağlayacaktır, (evet, siz uyuyorken bile).

4. Duruşunuz önemli ölçüde düzelir.

Plank yapmak düzgün ve sabit bir duruş sağlamanızda size büyük ölçüde yardımcı olur. Ana kaslarınızı geliştirmek size daima düzgün bir duruş sergilettirir çünkü karın kaslarının boyun, omuzlar, göğüs ve sırt üzerinde oldukça büyük bir etkisi vardır.

5. Dengeniz gelişir.

Tek ayak üstünde durduğunuz zaman birkaç saniyeden fazla duramadığınızı hiç fark ettiniz mi? Bu sarhoş olduğunuzdan değil, – tabi her zaman öyle değilseniz!- daha çok karın kaslarınızın size ihtiyacınız olan dengeyi vermek için yeterince güçlü olmadığından kaynaklanır. Yan plank ve düz plank yaparak dengenizi geliştirmek her çeşit spor aktivitesinde performansınızı arttıracaktır.

6. Hiç olmadığınız kadar esnek olursunuz.

Esneklik, kas gruplarınızı geliştirip esneten plank gibi bir egzersizi düzenli olarak yapmanın ana faydasıdır. Bir de bu karışıma yan plank eklendiği zaman, yan kaslarınız üzerinde de çalışabilirsiniz. Bu da size ayak parmaklarınızı daha uzağa esnetmek gibi vücut ağırlığınızı desteklemede önemli olan bir hareketin faydalarını almanıza olanak sağlar.

7. Ruhsal faydalarına da tanık olursunuz.

Plank egzersizlerinin sinirlerimize de modumuzu geliştirmek konusunda oldukça büyük bir etkisi vardır. Nasıl mı? Kas gruplarını esnetmek vücudumuzdaki stres ve gerginliği de alır. Bir düşünün: işte ya da evdesiniz, bütün gün sandalyede oturuyorsunuz; kalça kaslarınız geriliyor, bacaklarınız hareketsizlikten ağırlaşıyor; omuzlarınızdaki baskı artıyor. Bütün bu durumların hepsi kaslara ve sinirlere stres yaptırıyor. İyi haber şu ki plank yapmak sadece beyninizi sakinleştirmiyor, depresyon semptomlarını ve huzursuzluğu da tedavi ediyor – ama tabi bunu günlük alışkanlığınız haline getirirseniz.

Şimdi, geriye yapılması gereken son şey size günde 5-10 dakikanızı ayırıp yapabileceğiniz bir plank egzersizi vermek.

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*