Zayıflarken Hasta olmayın!
10 Nisan 2013
zayiflama
Paylaş

zayifla-egzersizZayıflama uğruna,  kısa sürede kilo verme amaçlı yapılan diyetler,  pek çok hastalığa davetiye çıkarmakta…Kısa sürede zayıflamak uğruna yapılan diyetler,  bağışıklık sisteminin zayıflamasından tutunda enfeksiyondan kansere kadar pek çok hastalığa neden olmakta…Sağlıklı kilo vermenin yolu dengeli beslenme ve sporla mümkün olmakta. Zayıflamanın en güzel yolu kas kitlenizi  arttırmaktır.

Son zamanlarda “zayıflama”  ve “sağlıklı olmak” kelimeleri geçen bir çok makalede  egzersiz fizyolojisi bilim dalı önem kazanmakta.  Egzersiz fizyolojisi fiziksel aktivite altında yatan fizyolojik mekanizmanın incelendiği bilim dalı. Egzersiz fizyolojisi atletlerde, spor antremanlarında kronik rahatsızlıkların giderilmesi, fiziksel uyumun korunması gibi alanlarla da ilgilidir.  Obezite, diyabet, hipertansiyon, kolestrol ve kan yağlarının yüksekliği, unutkanlık ve Alzheimer  gibi pek çok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde egzersiz fizyolojisi biliminin önemi büyüktür.  Düzenli yapılan spor sayesinde kas kuvveti arttırılıp kemik erimesi önlenebilir. Öte yandan yaşlanmak hepimizin kabusu. Yapılan araştırmalar yapılan sporun zayıflama kelimesini kişinin lügatından kaldırdığını yaşlanmayı geciktirdiğini göstermekte...


Nasıl bir zayıflama doğrudur?

Yapılan araştırmalar,  50 yaşında spor yapan bir insan ile 35 yaşında spor yapmayan bir insanın aynı miktarda oksijen tüketimi olduğunu gösterdi. Düzenli yapılan spor maksimum enerji tüketimini arttırarak genç ve zinde kalmanıza yardımcı olur.  Bir insanın yaşlanmasını belirleyen faktörlerden biri maksimum oksijen tüketiminin azalmasıdır. Düzenli spor yaparak hem kas kitlemizi, hem kullanılan oksijen miktarını arttırabiliriz”.

Zayıflama sektöründe bir çok diyet ve zayıflama hapı bulunmaktadır.  Kısa sürede zayıflama  vaad  eden bu ürünler yada diyetler gerçek bir zayıflama olmamaktadır. Sağlıklı kilo vermek yağ oranının azalması ile mümkündür. Zayıflama serüveninde yapılan en büyük hatalar; tek tip beslenme, aşırı sıkı bir diyet , zayıflama hapları … Bu tarz bir kilo verme ile sadece vücut su kaybı ve kas kaybı olur. Her zayıflayana kilo vermiş gözü ile bakılmaz.  Beslenme piramidindeki her şeyi düzgün alıp ,spor yaparak, kas-iskelet sistemimizi koruyarak kilo verilmeli. Hızlı zayıflama beraberinde halsizlik, yorgunluk, kemik erimesi, ciddi kas yıkımına kadar gider.

Düzenli yapılan spor insana ilaç kadar fayda sağlar. Tempolu postacı yürüyüşü, yüzme, tenis, ip atlama, merdiven inip çıkma, bisiklete binme gibi kalp hızını arttıran  aerobik egzersizler ki ; kişinin bir rahatsızlığı yoksa , yapılması şiddetle önerilmekte.

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*