Zayıflamanın efendisi Beyin
24 Ekim 2014
zayiflama
Paylaş

Başlığımızda da anlaşılacağı üzere zayıflamaya karar verdiğimizde öncelikle beynimizi doyurmamız gerekiyor. Karnımızın acıktığını hissederiz ama bunun sinyali beyin tarafından verilir.

Gerek yerli ve yabancı yayınlarda gerekse de görsel mecralarda günümüzün en büyük sorunu obezite ve kilo. Uygulanılan onlarca diyete  rağmen insanların şikayet ettiği tek konu kilo verememek. Öte yandan şanslı bir kesim var hiç kilo alamayan. Çok zayıf olup kilo almak isteyen de bir kesim bulunmakta…

Diyet kelimesinin anlamını tam bilmeden diyete ve zayıflama yöntemlerine başlamak çok yanlış. Diyet kelime olarak kökeni itibari ile “ideal olan düzen” demektir. Diyet sadece zayıflamak amacı ile değil, yeterli ve dengeli beslenerek sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmak için yapılmalıdır. Bir bebeğin 2 yaşına kadar anne sütü alması, bir sporcunun yüksek kalorili beslenmesi, günde en az 3 litre su içmesi ve bir gebenin yeterli vitamin ve mineral alması birer diyettir.

Zayıflama diyetlerinin parmak izi kadar sadece kişiye özel olması gerekir. Öncelikle kişinin kilo vermesi gerektiğine inancının tam olması gerekir. Hazırlanılan diyet programlarının , hedeflenilen verimi sağlaması için zihnin bu konuda motive olması gerekir. Zayıflama sendromu ile yapılan yanlış diyetler başta kilo verdirir ama zorunlulukla ve sevmeden yapılan bu diyetler bırakıldığında eskisinden daha fazla kilo alınmasına ve yağlanmaya sebebiyet vermektedir. Akabinde oluşan metabolik rahatsızlıklarda cabası.

“BEYNİNİZDE ZAYIF BEN’İ YARATIN”

Zayıflama sürecinde en önemlisi kişinin kararlı olması. Kilo almak, vermek veye ideal kiloyu korumak her ne amaçla diyet yapacak olursak olalım kararlılığımızdan emin olmamız gerek. Ayna faktörü çok önemlidir. Her sabah aynanın karşısında yapılan zayıflama düşünceleri ve bunun sesli ifadesi çok faydalı olacaktır. Ayrıca aynada kendimizi objektif olarak gözlemlemek ve kendimizi bilerek diyete başlamamız şart.Diyeti asla bir zorunluluk olarak görmeyin. Diyet kısıtlanmak, mahrum kalmak değil aksine ihtiyacımız kadarını almak demektir. Yediğimiz besinlerin kalorisi kadar onların zihnimizdeki yeri de çok önemlidir. Zayıflamaya karar verdiğinizde artık dönüşü yoktur. Yeter ki isteyin. 

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*