Zayıflamak mı? Önce Vücudumuzun Bilmecesini Çözelim
12 Eylül 2010
zayiflama
Paylaş

Günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biri haline gelen obezite, kilo sorunu için milyonlarca yazı, haber  bulunmakta. Zayıflama sektörü çok geniş. Zayıflama tabletleri, zayıflama çayları, zayıflama süreci içersinde ek gıdalar, zayıflamak için spor, hızlı zayıflama için diyetler, vs …

Evet bu zayıflama yöntemlerinden bir yada birkaçını hepimiz kullandık. Hatta kullanmaya devam ediyoruz. Peki bu aşamada vücudumuzu ne kadar tanıyoruz? Özellikle zayıflama sürecinde olanlar için içimizde ne oluyor?

zayiflamakZevkle yediğimiz besinler vücudumuz tarafından doğrudan kullanılabilecek durumda değildir. Ancak çeşitli aşamalardan geçtikten sonra kullanılmak üzere vücudumuzun her noktasına iletilir. Bu iletimin gerçekleşmesini kan sağlar. Kan, yaşamın devamı için gerekli olan hayati sıvıdır. Gün boyu durmadan koşar oynarız, hareket ederiz. Bisiklete binerken, hareket ederken, düşünürken, çalışırken enerji harcarız. Vücudumuz bu enerjiyi besinlerden karşılar. Enerji canlı organizmalardan besinlerin parçalanması sırasında oluşan iş görme kapasitesidir. Vücudumuzun etkinliklerini sürdürebilmesi için gerekli enerjiyi sağladıkları gıdalara besin denir.

Besinler içeriklerine göre; protein, yağ, karbonhidrat, vitamin olarak 4 grupta incelenir. Vücudumuzun ihtiyacı olan su ve mineraller ayrı bir grup olarak değerlendirilir. Su ve mineraller bütün besinlerde bulunur. Yediğimiz besinlerin vücudumuz tarafından kullanımı farklıdır. Bazıları enerji, bazıları onarım için bazıları ise düzenleyici olarak kullanılır.

Tüm hayvansal ürünler ve baklagiller proteince zengin yiyeceklerdir. Örnek: et, süt, yumurta, bakla, fasulye, nohut çokça protein içerir. Proteinleri vücuttaki görevi yapım onarımdır.

Yağlar ikiye ayrılır bunlar hayvansal ve bitkisel yağlardır. Örnek : tereyağı, kuyruk yağı, iç yağlar hayvansal yağlardandır. Zeytinyağı, ayçiçek yağı, fındık yağı gibi yağlar bitkisel yağlardır.
Şekerli ürünlerde ve hamur işlerinde karbonhidrat bulunur. Örnek: ekmek, çikolata, börek, simit, tatlı çeşitleri karbonhidrat içerir. Karbonhidratlar vücuda enerji sağlar.
Beslenme ile ilgili meslekler Gıda mühendisliği, gıda teknolojileri, aşçılık ve diyetisyenlik gibi meslek grupları besinlerle ilgili çalışmalar yapar.
A, B, C, D, E, K vitaminleri vücut için sürekli alınması gereken vitamin çeşitleridir. Vitaminler genel olarak sebze ve meyvelerde bulunur. Vitaminlerin vücutta görevi düzenlemedir.
Vitaminler vücutta depolanamaz. Vücut, alınan vitamini ihtiyacı kadarını kullanır. Kalan kısmı atılır. Bunun için vitaminler her gün yeterince alınmalıdır.

1.ENERJİ VERİCİLER : Karbonhidratlar, yağlar ve proteinler bu grupta yer alır. Vücudumuz enerji üretmek için en önce karbonhidratları (ekmek,Makarna) kullanır.Sonra yağları(zeytinyağı, tereyağı ) en son olarak da proteinleri(et, süt,bakla) enerji kaynağı olarak değerlendirir.

2. YAPICI VE ONARICILAR: Proteinler, su ve madensel tuzlar bu grupta yer alır. Yapıcı ve onarıcı maddelerin en önemlisi proteinlerdir. Vücudumuzda meydana gelen büyüme, gelişme, kırık ve yaraların iyileşmesi proteinler sayesinde gerçekleşir.

3. DÜZENLEYİCİLER :Vücudumuzda düzenleyici olarak görev alan maddeler, su, vitamin ve madensel tuzlarlardır. Organlarımızın düzgün ve düzenli çalışması yanında vücut yapısının düzenliliği içinde bu maddeler gereklidir. Su ve madensel tuzlar( mineraller) bütün besinlerin içinde bulunur.

Zevkle yediğimiz besinler vücudumuz tarafından doğrudan kullanılabilecek durumda değildir. Ancak çeşitli aşamalardan geçtikten sonra kullanılmak üzere vücudumuzun her noktasına iletilir. Bu iletimin gerçekleşmesini kan sağlar. Kan yaşamın devamı için gerekli olan hayati sıvıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*