Zayıflamak mı İstiyoruz? Merdiven Çıkın
23 Ağustos 2010
zayiflama
Paylaş

merdiven çıkarak zayıflamaİstatistiklere baktığımızda kimimiz stresten, sinirden, kimimiz gerginlikten, kimimizde yalnızlık ve depresyona girmiş olmaktan dolayı homidi gırtlak yiyoruz. Ve sonrasında da, zayıflamak bize hayal diyerek makus talihimize küsüyoruz.Kiloları bazen de hastalıklar, genetik faktörler ya da zayıflama le ilgili yanlış bilgilerden kısaca bilgisizlikten alıyoruz. Çoğumuz “şekerim düştü” diye şeker yiyerek, bazı kişilere uyup karbonhidratlarla (ekmek, pirinç, bulgur, makarna, meyve ve sebze) proteinleri (et, tavuk, balık, yoğurt) ayrı ayrı tüketerek, sağlığa yararlı diye zeytinyağlıları, fındığı, cevizi, meyveleri fazla miktarda yiyerek ya da alkolü fazla içerek yağlanıyoruz. Uzmanların dediklerine bakılırsa kadınlarımızın yüzde 30’u, erkeklerimizin yüzde 15’i fazla kilolu veya şişman…

Sorunun çözümü basit ama nedense zayıflama olunca soruna hep yanlış yaklaşıyoruz. Yemeklerden kısılarak kilo verilebileceği düşüncesi herkeste mevcut. Oysaki; yemek ve yaşam tarzını değiştirmedikten sonra verilen kilolar hep gerisin geri alınır.

Modern yaşam bizi sadece kilo almaya, zayıflama saplantılı hale getirmiyor. Bacaklarımızın altına yerleştirdiği yeni teknolojilerle bizi adeta uçuruyor. Modern yaşamın bizden uzaklaştırdığı eski alışkanlıkların başında ise merdivenler geliyor. Kilo sorununun bu kadar hızla yayılmasının arkasında ’merdivenlerimizin elimizden alınması’ da etkili bir faktördür.

Apartmanların hepsi asansörlü hale geldi, alışveriş merkezlerinden girer girmez asansör arar hale geldik. Oysaki; dizlerimiz, baldır ve bacak kaslarımız, kalça kaslarımız, yürümek, tırmanmak, yokuş çıkmak üzere dizayn edilmişler. Onları birer kalori harcama mekanizması olarak çalıştırmak için merdiven çıkalım. Böylece zayıflama yolunda en büyük adımı atmış oluruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*