Zayıflamak İçin Yüzelim mi Yürüyelim mi?
1 Kasım 2010
zayiflama
Paylaş

Her ne kadar zayıflamak için yürümeyi yada yüzmeyi düşünüyor olsakta sağlığımız içinde bir o kadar önemli olduğunun artık bilincindeyiz. Peki hangisi bizim için daha yararlı?

Zayıflamak için yüzmekHer iki egzersizde her yaştaki insan için çok büyük önem taşıyor. Özellikle kilolu ve yaşlı insanların zorlu yürüyüş programları yerine yüzmeyi tercih etmelerinde fayda var. Çünkü dizlere yüklenilmediği yani eklem sakatlanmalarına kolay kolay sebep olmadığı için yüzme bu anlamda avantajlı spor. Yüzme, esnekliği arttırdığı için de yürümeden daha faydalı. Ayrıca vücudun üst kısmını daha fazla kullandığınız için dengeli bir kas gücü kazanır, dayanıklılığınızı daha çok arttırırsınız. Sakatlanma riski de yürümeden daha düşük. Bununla birlikte yüzmek için bir deniz ya da havuz bulmak her zaman kolay olmayabilir.
Yüzme egzersizlerini düzenli yapabilmenin ciddi bir lojistik destek gerektirdiğini de unutmayın: Temiz ve güvenli bir duş alanı, hijyenik bir havuz, uygun yüzme aksesuvarları bu konudaki hevesinizi kırabilir. Yüzme kemikleri güçlendirmede özellikle kalsiyum içeriğini desteklemede de yürüyüş kadar etkili olmaz. Kası az yağı çok şişman biriyseniz yüzerken çok fazla kalori yakmayabilirsiniz. Tercihlerinizi yaparken bütün bu noktaları dikkate almanızda fayda var. Çünkü amaç zayıflama ile yağ fazlamızdan kurtulmaksa egzersizimizi mümkün mertebe keyifle ve sık tekrar yapmak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*