Zayıflamak için strese son
25 Aralık 2011
zayiflama
Paylaş

zayiflama-stressizDefalarca zayıflama sürecine girdiniz ve hep hüsranla mı sonuçlandı. Zayıflamak için en önemli olanın  kendi planınıza ihtiyacınız olduğunu artık anlamanız gerek. Diyetiniz sizin yaşamınıza uysun, stressiz olsun ve en önemlisi yaşam tarzınız haline gelsin.

Diyet deyince aklınıza ilk ne geliyor? Aç kalarak geçen günlerinizden sonra göbeğiniz yerine zayıflayan sinirleriniz, kaloriler, gramlar, bir verip iki aldığınız kilolar, zayıflama hapları, zayıflama çayları…Yoksa hepsi mi? bunlardan en az birisine tamam diyorsanız o zaman verdiğiniz kiloları ya geri aldınız veya doğru diyeti henüz uygulamadınız.

Artık hepimiz biliyoruz ki; önemli olan kısa süreli zayıflamak, kilo vermek değil. Verdiğimiz  kiloyu korumak ve tekrar kilo almamak. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; yanlış yapılan zayıflama yöntemleri zayıflasanız bile kilo almanızı engellemiyor. Dolayısı ile seçtiğiniz zayıflama yöntemi kilo almamanızı sağlıyor.

İlk defa kilo vermeye çalışıyorsanız, aç kalmak, zayıflama yöntemleri, ağır spor, hepsi sizin zayıflamanıza yardımcı olur. Hatta inanılmaz bir vücut yapısına sahip olabilirsiniz. Fakat bu “hemen kilo vereyim” düşüncesi ile yapılan zayıflama programları hep hüsranla sonuçlanır. Ve daha kötü bir haber yaptığınız her zayıflama yöntemi vücudunuzda bir çok yerin işleyişine zarar verebilir.İnsülin direnci ile ortaya çıkan şeker hastalığı, yüksek kolestrol, böbrek ve karaciğer hastalığı, kemik erimesi, bağışıklık sistemi sorunları gibi ortaya çıkan sorunlar ve kas kaybı ile vücudun daha fazla yağlanması…

Yanlış diyetler ve zayıflama yöntemleri ile değişen hormonlarınız ve metabolizmanızın yavaş çalışması istediğiniz zaman kilo verememenize sebep olur. Kısa sürede yapılan zayıflama ile verilen kilolar  genelde kastan verilir. Zayıflasanız bile bölgesel kilolardan kurtulamamanızın  nedeni budur. Tekrar aldığınız her kiloda daha fazla yağ kazanır vücudunuz. Böylece her seferinde daha fazla yağa sahip olur, eski kilonuzda bile daha kilolu gözükürsünüz.

Peki bu kısır döngüden nasıl çıkacağız? Öncelikle siz ne arkadaşınız ne kardeşiniz ne de çevrenizdeki diğer kişilerle aynı değilsiniz. Herkesin vücut yapısı, yağ-kas dengesi, hormonları, işi, sevdiği-sevmediği yiyecekler, sevdiği spor bile farklı. Artık kalıcı kilo vermek istiyorsanız sizin yaşamınıza uyan, stressiz bir zayıflama yöntemini benimsemeniz lazım.

Aç kalarak zayıflanamaz. Ne ekmeği, ne yağı ne de arkadaş yemeklerini hayatınızdan çıkarın. Yiyeceklerden uzaklaşmaya değil dengeye ihtiyacınız var. Denge hayatınızı kolaylaştırır, kilo verdirir ve verdiğiniz kiloyu  korumak çok kolay hale gelir.

Kalorileri değil besin gruplarını ve içeriklerini öğrenin. Vücudumuzun enerjiye ve bu enerjiyi oluşturan proteine, yağa  ve karbonhidrata htiyacı var. Doğru miktarları ve önemini bilirseniz kalori saymanıza gerek kalmaz.

Zayıflama aşamasında enerji almak kadar aldığınız enerjiyi yakmakta önemli. Bunu tüm güne yaymak lazım. Sabahtan akşama kadar aç kalıp ,akşam yemek kilo almanızı hızlandırır. Hareket etmekte çok faydalı. Eğer yoğun iş temponuzdan spora zamanım yok diyenlerdenseniz o zaman asansör yerine merdiven kullanmakla başlayabilirsiniz.

Yaşınız , sağlık durumunuz, stres düzeyiniz vücut için çok önemli olan bazı bileşenleri takviye olarak almanızı gerektirebilir. Omega-3 balık yağı asidi, alfa lipoik asit gibi destekler bunlardan bazılarıdır.

Yukarda zayıflama ile ilgili yazılanları hayatınıza adapte etmek aslında çok kolay. Zor olan aç kalmak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü