Zayıflamak için Altın Tavsiyeler
23 Temmuz 2010
zayiflama
Paylaş

zayıflamaHepimiz fazlalıklarımızdan şikayetçiyiz. Bazılarımız, hayatlarını birçok güzel yiyecekten mahrum kalarak geçirmelerine rağmen, bikini giymekten bile çekinirken, diğerleri “oburca yemelerine” rağmen kilolarını korurlar.Eğer siz de zayıflamaya çalışıp, daha hiç becerememiş olan, “yakamayanlar” dansanız, bu yazı zayıflamaya olan bakış açınızı değiştirecek. Bu yazıda, güzel tavsiyelerle kilo problemlerine doğal çözümler bulacak ve zayıflama yolunda çaresiz olmadığınızı fark edeceksiniz.

Eğer gerçekten zayıflamak istiyorsanız, siz de kilo kontrolünüzü sağlayabilir ve bu süreçte açlıktan kıvranmadan kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Hadi bu sefer zayıflama yöntemi olarak olması gereken sağlıklı beslenme ve spora göz atalım.

Herşey iyi bir kahvaltıyla başlar. İnsülin salınımını başlatmayacak, dengeli ve proteince zengin (peynir, yumurta, vs…) bir kahvaltı yapın. Böylece, kuşluk vakti açlık hissetmez ve öğle yemeğine kadar kolayca bekleyebilirsiniz.

Şekerli yiyecekleri de, sadece nadiren şımarmak için, riskli bir zevk olarak görün. Çünkü tatlı tadı, tat alma duyularımızla temas ettiği andan itibaren insülin üretmeye başlarız, aslında bunu düşünmeye başladığımız anda bile vücudumuzda insülin üretimi başlar… Bu Pavlov’un tepkisine benzer. Hatırlayacağınız gibi, bu Rus doktor, sindirim üzerinde çalışıyordu ve şu deneyi yürütüyordu: Bir köpeğe tatlı bir yiyecek verdiği anda bir zili çalıyor ve sonra mide suyunu ölçüyordu. Bir gün köpeği herhangi bir işleme tabi tutmadan, yanlışlıkla zili çaldığında köpeğin midesinde, yemek verileceğini “zannedip” mide suyunun “salgılandığını” gördü.

Tıpkı sizin gibi… Eğer tatlıya aşırı düşkünlüğünüz varsa, vücudunuz siz her hamur işine yöneldiğinizde ve bir çeşit tatlı yediğinizde insülin üretecektir…Bu sadece düşük kalorili yapay bir tatlandırıcı olsa bile. Eğer yolda bir pastaneye rastlarsanız insülin, şekere-aşık bilinçaltınız tarafından harekete geçirilip tekrar artacaktır!

İnsülin zayıflama mekanizmasının kalbidir: Ne kadar yerseniz, insülin yağ depolamak için o oranda çalışır. Eğer zayıflamak istiyorsanız, en basit anlamıyla insülininizi eğitmelisiniz.

Enerji tüketimi, zayıflamada çok önemli bir rol oynar. Herşey matematikseldir: Eğer kazandığınız kadar enerjiyi harcarsanız, bir denge sağlamış olursunuz, kilonuz aynı kalır. Eğer enerji alımınızı azaltırken (yağ ve şeker alımı), enerji tüketiminizi arttırırsanız, vücut işlevini devam ettirebilmek için depolarını kullanır ve siz zayıflarsınız.

Belirli sayıda hormon vücudunuzun düzenli çalışmasından sorumludur ve zayıflamaya yardımcı olan hormonun adı “adrenalin”dir. Daha da ayrıntılı bahsedecek olursak, yağları adipositlerden (yağ hücrelerinden) dışarı çıkarıp kan dolaşımına geri verme işini yapan adrenalindir. Bu nedenle, stres, korku ve kızgınlığın etkisi altındayken, örneğin adrenalin salgınız birdenbire yükseldiğinde, yağ depolarınızdan yağlar salınır… İşte bu, neden bazı duygusal durumlarda “zayıfladığınızı” açıklar.
Adrenalin salınımı, metabolizmayı harekete geçirmek ve zayıflamaya başlamakta büyük önem taşır.

Standart diyet programları enerji alımınızı azaltabilirler ama metabolizmanızı harekete geçiremezler. Dahası, başlangıçta zayıflıyorken, bir süre sonra vücudunuzun yeni enerji alımınıza alıştığını, daha az “enerji tüketmeye” başladığını ve diyetinizi uygulamaya devam etmenize rağmen artık zayıflayamadığınızı fark edersiniz. İşte bu yüzden diyet programı uygularken, kolayca zayıflayabilmek için metabolizmanızı da harekete geçirmelisiniz. Zayıflama yolunda en iyi sonuçlara hassas bir diyet ve egzersiz ile birlikte ulaşıldığını unutmamalısınız. Bunun yanında yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek, zayıfladıktan sonra kilonuzu korumanızı, ince kalmanızı ve sağlıklı olmanızı sağlayacaktır.

Kolayca zayıflayabilmek, sonrasında da kilonuzu koruyabilmek için işte size harika tavsiyeler:

• Aşırıya kaçmadan, gerektiği miktarda yediğiniz sürece herşeyi yiyebilirsiniz, ama kilo verebilmek için ikinci porsiyona hayır deyin.
• Yemeğinizi yavaş yiyin, yemek yerken başka bir işle uğraşmayın. Öğünlere zaman ayırın ve onları özel bir zaman dilimi haline getirin.
• Doğal, sağlıklı gıdalarla beslenin. Lifli yiyecekleri bol tüketin.
• Yiyeceklerinizi süsleyerek, çekici görünmelerini sağlayın.
• Şekerli yiyeceklerden kaçın, mümkünse doğal karbonhidratlı yiyecekleri tercih edin. Hızla zayıfladığınızı göreceksiniz.
• Eti haşlayarak ya da ızgara yaparak yiyin.
Her gün düzenli saatlerde olmak üzere 3 öğün yiyin, mümkünse ana öğünler dışında 2 ara öğün daha yiyin.
• Ani açlıklarınızı sebze ve meyvelerle yatıştırın, böylece abur cubura saldırmaz ve rahatça zayıflayabilirsiniz.
• Taze yeşillikleri, limonu ve yoğurdu sos olarak kullanarak yiyeceklerinizi tatlandırın.
• Gün boyu bol su tüketin (2 litre).
• Günde 6 g’dan fazla tuz tüketmeyin, çünkü tuz dokularda suyun tutulmasına neden olur, bu da vücudunuzda ödem oluşturur.
• Genellikle doğal, bitkisel içecekleri tercih edin. Yeterli iyot aldığınıza emin olun.
• Pişirdiğiniz sos, çorba ve makarnalara yağ eklemeyin. Yağ tüketimi zayıflama sürecini yavaşlatır.
• Spor yapın ve hareketsiz kalmaktan kaçının. Zayıflama yöntemi mi arıyorsunuz?En önemli unsurlardan biri düzenli egzersiz ve enerji tüketimidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • Harika
 • Süper
 • Üzücü
 • Kızdırıcı
 • Gereksiz
 • Düşündürücü
Yorumlar
 • Ellerinize sağlık, bu kadar faydalı ipuçları için.

  Teşekkürler

  Cevapla

*