Zayıflamada Mide Ameliyatlarına Dikkat
30 Mayıs 2011
zayiflama
Paylaş

Zayıflama yöntemlerinden hiç birinin etkili olmadığı durumlarda uygulanan zayıflama yöntemlerinden mide ameliyatları obeziteye karşı can simidi gibi görülüyor. Oysa ki; hastanın bilinçsizce ameliyat edilmesi ve hızlı tabucu edilmesi can kaybını arttırıyor.

AMERİKAN Mide Cerrahisi ve Metabolizma Topluluğu, 18 yılda yaklaşık 1780 bin obezite hastasını ameliyat ederek kilo verdirmeye çalışmıştır. Uzun dönemde aslında mide veya ince barsak ameliyatları hastalar çok acılı, sancılı ve ruhsal travmalarla kilolarından kurtulmuş. Ancak Amerikan Diyetisyenler Birliği kriterlere uygun olan şişman hastanın kurallara göre ameliyat olup uzun dönemde kilolarını koruyan şişman bireylerinin sayısının da az olduğunu söylüyor.

Birlik, ameliyatın ardından hastalarda yemek yeme bozukluklarının oluşarak kusma, yeniden yeme, mide hacmin küçülmesi uzun vadede ciddi vitamin yetersizliklerinin olduğunu tespit etmiş. Obezite Birliği, şişman bireyin beden kitle indeksi denilen şişmanlığın kriterini belirleyen bu parametrenin en az 40 ve üzerinde olması durumunda ameliyatın uygulanabileceği konusunda uyarıyor. Buna ek olarak şişman birey zayıflama ilacı (zayıflama hapı) ile de kilo veremiyorsa mide veya incebarsak uygun şekilde küçültülüyor veya bant ile bloke edilip hastanın kilo vermesi sağlanıyor. Bunun için hasta bir ay boyunca bilgilendiriliyor ve aynı anda psikoterapiye başlanıyor. Bunlara hazır olduğu hissedilen hasta ameliyata alınıp zorlu süreç başlıyor. Bu kadar yoğun terapi ve düzgün koşullarda ameliyat sonrası bakımın çok kaliteli olmasına rağmen, enfeksiyon ve besin eksiklikleri oluşabiliyor. Dolayısı ile yapılan açıklamalar ışığında zayıflamak amacı ile düşünülen zayıflama yöntemi mide ameliyatlarının çok ciddi düşünülüp doğru yerlerde yapılması gerekmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*