Zayıflamada Gıdaların Önemi
15 Mart 2012
zayiflama
Paylaş

zayiflama-gida1Bugüne kadar zayıflamak için bir çok diyet deneyip genelde başarısız mı oldunuz? Aslında kilo vermek için mucizeye ihtiyacınız yok. Doğal yollardan ve yemek yiyerek de zayıflayabilir, ve kilonuzu zayıf bir şekilde koruyabilirsiniz.

Reader’s Digest dergisi yayınladığı zayıflama ile ilgili haberinde, hangi diyeti yapacağınızı düşünmek yerine  vücudunuzun yağ yakma gücünü arttıran yiyeceklere yönelmeniz gerektiğini belirtti. Zayıflama yolunda önemli adımlar attığımız şu zamanlarda bu menüye bir göz atmakta fayda var:

Kalsiyum:  C vitamini, kalsiyum ve süt ürünleri, protein ve bunun gibi bazı yiyeceklerin yağ yakma özelliği bulunuyor. Kalsiyum kemikleriniz için iyidir. Ayrıca kalsiyumun açlığınızı kontrol etmeye yardımcı olmak gibi özelliği de bulunuyor. Araştırmalar yeterince kalsiyum tüketmeyen insanların iştahını da az kontrol ettikleri ve daha büyük yağ kütlesine sahip olduklarını gösterdiler.

Süt ürünleri: Mükemmel bir kalsiyum kaynağı olan süt ürünleri, yağ yakmada daha etkili olduğu belirlendi. Tennessee Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışmada, araştırmacılar günde 3 kez süt ürünleri tüketmenin obez kişilerde vücut yağını önemli ölçüde azalttığını tespit ettiler. 2010 yılında yapılan araştırmada, yoğun egzersizden hemen sonra yağsız süt içmenin yağ kaybını arttırdığı, kemikleri güçlendirdiği ve daha güçlü kaslar oluşturduğu belirlendi. Dolayısı ile ne kadar çok kas o kadar yağ yakımı dememizin sebebi bu. Gerçekten sağlıklı zayıflama istiyorsak sağlıklı beslenmeyi öğrenmemiz gerekiyor.

Hindistan cevizi yağı: 2009 yılında Brezilya’da gerçekleştirilen çalışmada, bu tatlı, zengin yağın obez insanlar için bel çevresinin çapını azalttığı, faydalı HDL kolesterolü yükselttiği ve kötü kolesterolü de iyileştirdiği tespit edildi.

Tekli doymamış yağ asitleri: 2006 yılındaki araştırmaya göre, tekli doymamış yağ asitlerini daha az göbek yağı depoluyor. Zeytin, zeytinyağı, kabuklu yemişler ve çekirdekler, bitter çikolata ve avokado göbeğin yağsız olmasını sağlıyor ve enerjinizi uzun süre koruyor. Bu sağlıklı yağlar beslenmenizin bir parçası olmalı.

Çoklu doymamış yağ asitleri: Balıklarda ve birçok kabuklu yemiş ile çekirdeklerde bulunan yağ asitlerini fazla miktarda tüketmek, diyete bağlı yağ yakışını artırıyor, metabolizmanızı hızlandırıyor. Omega 3 yağlarının kilo verdirme faydası anti-inflamatuar etsinin bir sonucu olabilir. Ayrıca bu sağlıklı yağlar vücudu kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyor ve ruhsal durumuzunu iyileştiriyor.

Protein: Bu sağlıklı proteinler sağlıklı cilt, saç, tırnaklar, kemikler ve kasları destekliyor. Arizona Eyalet Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, protein kilo vermeye yardımcı. ayrıca proteinler tokluk duygusunu ve yemek sonrası kalori yakışını artırıyor. Başka bir deyişle protein bakımından zengin yiyecekler yemek kendinizi daha az aç hissetmenizi sağlıyor ve daha fazla yağ yakışı sağlıyor.

C vitamini: Araştırmalara göre, C vitamini eksikliği olan insanların daha fazla yağ depoluyorlar. Olması gerekenden az C vitamini tüketiminin aşırı kilolu olma ile bağlantılı olduğu belirlendi. C vitamini, çinko, magnezyum ve E vitamini eksikliği vücut yağı ile göbek yağı riskini artırıyor.

Kinoa: Besin değeri bakımından zengin olan bu yiyecek protein, amino asit, E vitamini ve filositerolle doludur. 2011 yılında yayınlanan bir çalışma, kinoanın yağ kısıtlayıcısı olduğunu belirledi. Kinoa çekirdeği özü içeren yiyeceklerle beslenen hayvanların daha az vücut yağını, daha düşük vücut ağırlığına sahip oldukları ve iştahlarının azaldığı saptandı.

Bal: Bu doğal tatlandırıcı şeker yerine kullanıldığında kilo alımını ve vücut yağını azaltıyor. Ayrıca antibakteriyal, antiviral ve antifungal özelliklere sahip olan bal sağlığınız için çok yönlü olarak fayda sağılıyor. Hatta kan şekeri kontrolünü ve bağışıklığı geliştiriyor, öksürüğü kesmede de oldukça etkilidir.

Kakao: Kakao, birçok yiyecekten daha fazla fenolik antioksidan içeriyor. Ayrıca kakao, sinirleri yaralanmalara ve iltihaplanmaya karşı koruyor, cildi de UV ışınlarının oksidatif hasarına karşı da koruyor. Ruh haliniz, bilişsel fonksiyonlarınız ve tokluk hissi üzerinde de faydalı etkilere sahip.

Lif: Yıllardır çeşitli araştırmacılar, yemeğe salatayla başlamanın açlığı bastırdığını ve aşırı yemek yemenizi engellediğini söylüyorlar. Bunun nedeni salataların (havuç, domates, marul yeşillikleri) bol lif kaynağı olmasıdır. Lifler, tokluk hissini artırıyor.

Sirke: Salatalarınıza lezzet veren sirke kendinizi tok hissetmenizi de sağlıyor. Araştırmalar, sirkenin yemeğin glisemik etkisini azalttığını, tokluk hissi oluşturup gıda alımını azalttığını gösteriyor. Ayrıca 2009 yılında Japon araştırmacıların yaptığı çalışmaya göre, sirke vücut yağı birikimini de önlüyor

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü
Yorumlar
  • 28 yaşındayım ve muhasebeciyim genc olamma ragmen sae7larımda aşırı df6kfclme yaşadım ayrıca meslegim geregi dış gf6rfcnfcmfcm e7ok f6nemlı hem f6yle olmasada kim kel kalmak isterki şu hayatta.işim e7ok stresli bi yerden zarar veriyo ister istemez insana.benmde sae7larımı e7ok etkıledı işin dogrusu Ozodermi kullanmayı pek dfcşfcnmedım duymusluugm var ama ınanasım gelmemıstı yan komsum kullanmıs aramızda iyidir bana bahsettı bende o vesileyle aldım kullandım ve şimdi eski halımden eser kalmadı herkese tavsıye ederım.

    Cevapla

*