Zayıflamada Bitkisel Takviyeler
18 Ocak 2017
zayiflama
Paylaş

Son yıllarda özellikle çocuklarda ve gençlerde görülen selülit ve fazla kiloların temelinde fast food beslenme, rafine gıdalar, beyaz un ile beyaz şekerin fazla tüketilmesi ve hareketsizlik vardır. Tabii mutsuzluk ve stres de çok önemli kilo alma nedeni olabilmekte…

Yapılan araştırmalarda fazla kiloların altında yatan en önemli nedenlerden birinin gizli depresyon olduğu görülmekte. Bu durumda ruhsal açıdan olumlu etki yapabilecek davranışların tedaviye eklenmesi şarttır. Eğer imkan varsa ekip; iyi bir zayıflama merkezi, doktor, fizyoterapist, psikolog, diyetisyen ve spor eğitmeninden oluşmalıdır. Aslında zayıflama tıbbi bir durum olabileceğinden çoğu zaman kişilerin işe bir tahlille başlamaları daha uygun olacaktır. Zayıflamak uğruna devamlı bir diyetten diğerine koşmak, bir zayıflama merkezinden  çıkıp diğerine koşmak , kulaktan dolma bilgilerle diyet yapmak kısa süreli başarılar getirse de uzun vadede sıkıntılara yol açabilir.

Diğer önemli bir konu da, zayıfladıktan sonra aynı kiloyu sağlıklı bir şekilde korumaktır. Yapılan en büyük hatalardan biri hedefe ulaştıktan sonra hemen gevşemek ve eski, hatalı alışkanlıklara dönmektir. Zayıflama hayali gerçekleşir ama bu tip davranışlarla metabolizmanız dejenere olur. Amacımız zayıflarken vücuda zarar vermeden koruyarak bilinçli davranarak bu hedefe ulaşmak. Önemli olan zayıflamak değil önemli olan verdiğiniz kiloları korumak koruyabilmek. Kesinlikle yapılması gereken beynen de kendimizi sağlıklı beslenerek zayıflamaya hazırlamak.

Zayıflama sürecinde bitkisel takviyelere gelindiğinde ; ayurveda tabletleri metabolizmayı canladırıcı ve toksin atıcı özelliği ile sağlıklı zayıflama için oldukça uygundur. Ayrıca pysllium husks lifleri tokluk hissi verir ve bağırsakları çalıştırır. L-carnitine hapları, spor yapanlarda yağların enerjiye dönüşmesine yardımcı olur. Ananas hapları, maydonoz tabletleri, mısır püskülü, sinamaki, sarmısak, soğan katkılı doğal preparatlar da metabolizmanın canlanmasına ve toksin atmaya faydalıdır. Bitkilerin gücünü göz ardı etmemk lazım.

Bitki çayları: yeşil çay, mısır püskülü, kiraz sapı, sinamaki, rezene idrar ve bağırsak boşaltıcı etki yaparak incelmeye faydalı olabilirler. Ihlamur, papatya, ve nane de iştahı denetlemeye faydalı olur.

Baharatlar: zencefil, zerdeçal, funda yaprağı, biberiye, limon, sandoroz sakızı, maydonoz, karanfil genelde metabolizmayı canlandırarak , yağ metabolizmasını olumlu etkileyerek ve sindirimi kuvvetlendirerek yardımcı olur.

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*