Zayıflama Uğruna Yapılan Yanlışlar
27 Temmuz 2010
zayiflama
Paylaş

ne kadar zayıfladımUnutmayın, zayıflama diyet ve ameliyat işi değil. Bir beyin işi. Beyni hazırlamadan kilolardan kurtulmak mümkün değil. Yazın gelmesi demek özellikle hanımlar için, vücut hatlarını ortaya koyan elbiselerin ve mayoların dolaplardan çıkarılması demektir. Mayoların dolaplardan çıkarılması demek fazla kilolarla yüzyüze gelmek demek. İşte bu nedenle hanımlar, ilkbahar aylarından başlayarak, fazla kilolarından kurtulmak, zayıflamak için “diyet” silahına sarılırlar. Bizde diyet uygulamalarının temel amacı; sadece ve sadece zayıflamak için yapılan kilo vermek, kendisini utandırmayacak bir vücut yapısına sahip olmaktır. Ancak bu uygulama sırasında bir şey unutulur; o da yanlış yapılan zayıflama programında kaybedilen kilo karşılığında nelerin kaybedildiğinin bilinmeyişidir.

Zayıflamak için uygulanan diyetlerde ekseriye “şok protein uygulaması” devreye sokulur. Bu programda protein içerikli yiyecek maddeleri bol bol verilir. Vücut, herşeyi depo edebilir ama et ve et türevi yiyeceklerde bol bulunan proteinleri günlük ihtiyaçtan fazla bölümünü depo edemez. Ne kadar yerseniz, yiyin; ancak belirli bir bölüm vücutta kalır, diğeri sindirim yolu ile atılır.

Diyelim ki;günlük ihtiyacınız 50 gr protein. Diyetle size 300 gr protein veriliyorsa vücut 50 gramını kullanır geri kalan 250 gramı vücutta tutmaz. Onu idrar olarak atar. Ancak bunları vücuttan atacak forma getiren, karaciğer özellikle böbreklerin belirli bir kapasitesi vardır. Fazla üre ve ürik asitin hepsi dışarıya atılamaz. Kapasite fazlası vücutta kalır. Bir çeşit zehir olan üre ve ürik asit ise hem damar sistemini, hem beyin hücrelerini, hem de cildi tahrip eder. Ayrıca özellikle zayıflama sisteminde vücutta aşırı su “ödem” birikmesine neden olur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*