Zayıflama Tabletleri Artık Eczanede Satılacak
8 Ekim 2010
zayiflama
Paylaş

Sağlık Bakanlığı, başta zayıflama ilaçları olmak üzere bitkisel tıbbi ürünlerin satışını sıkı kontrol altına aldı. Yeni düzenlemeye göre geleneksel bitkisel tıbbi ürünlere artık Sağlık Bakanlığı ruhsat verecek.Bu mamüllerin satışı ecza depolarından, perakende satışı ise eczanelerden yapılacak. Vitamin ve mineral katkılı ürünler de eczaneler dışında piyasaya sürülemeyecek.

zayiflamatabletleriİnternette ve aktarlarda satılan bazı bitkisel ürünlerin ölüme sebebiyet vermesinden sonra Sağlık Bakanlığı olaya el attı ve bitkisel ürünlerin ruhsat verme yetkisi Tarım Bakanlığı’ndan Sağlık Bakanlığı’na geçti. Bu tarz zayıflama ürünlerinin satışı da eczanelere verildi. Takviye edici gıdalar ve bitkisel içerikli kozmetik ürünler yönetmelik kapsamı dışında tutuldu. Ancak bu mamullerin ‘zayıflatıcı‘ ya da ‘soğuk algınlığına karşı’ gibi endikasyon bildirilerek piyasaya arz edilmesi ya da tanıtımının yapıldığının tespiti halinde cezai işlem uygulanacak.

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği, dünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. AB mevzuatına uygun olarak hazırlanan yönetmelik, insan sağlığını koruyucu ve tedavi edici etkileri olan ve geleneksel bitkisel tıbbi ürünlerin endüstriyel olarak üretilmesi veya ithal edilmesi ile ilgili başvuruların değerlendirilmesini, gerekli ruhsatların verilmesi ile bunlar için ruhsat başvurusunda bulunan ve/veya ruhsat verilmiş olan gerçek ve tüzel kişileri kapsıyor. Bitkisel tıbbi ürünlerin bileşiminde yer alan ve iddia edilen belirli endikasyona (Bir ilacın hangi hastalıklara, hangi biçimde uygun olacağının bildirilmesi) uyumlu vitamin ve mineral katkılı bitkisel tıbbi ürünler de bu yönetmelik kapsamında değerlendirilecek.

Ürünlerin pazara sunulması için ruhsat başvurusunda bulunacak gerçek kişilerin; eczacılık, tıp veya kimya bilim dallarında eğitim veren yükseköğrenim kurumlarından birisinden mezun olması, Türkiye’de mesleğini icra etme yetkisine sahip bulunması, tüzel kişilerin ise bu vasıfları taşıyan birini ‘yetkili kişi’ sıfatıyla istihdam etmeleri gerekecek. Diş hekimleri de meslekleriyle ilgili ürünler için ruhsat başvurusu yapabilecek. Ürünün kullanma talimatı kullanıcının kolayca anlayabileceği şekilde hazırlanacak. Ruhsat başvurusu 200 gün içinde sonuçlandırılacak. Bu ürünlerin ilaçlar gibi reklamı yapılamayacak. Daha önce ruhsatlandırılan bu tür ürünler için 2 yıl içinde yeniden ruhsat için müracaatta bulunulacak.

Bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce müracaat etmiş ve izin işlemleri devam eden ürünlerden analiz prosedürü başlatılmış ve/veya tamamlanmış ürünler için engel bir durumun olmadığının belirlenmesi halinde ilgili kılavuza göre izin belgesi düzenlenecek. Analiz aşamasına gelmemiş olan ürünlerin başvuru dosyaları ise bu yönetmeliğe göre müracaat edilmesi için başvuru sahibine iade edilecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü
Yorumlar
  • Sperm Kalitesini Artırmanın Formfclfc olarak size bir sfcrfc garip islmii yabancı menşeyli bitkilerden yapılan fcrfcnler sunarlar ve bunların bfcyfck e7oğunluğu bir işe yaramaz asıl e7f6zfcm ise gf6zfcmfczfcn f6nfcndedir ma biz bilmeyiz.Aslıda yaşı 50 ve fczeri olan kişilerin yada bu sorundan dolayı zor durumda kalanların bildiği c7akşır Yaprağı Suyu dur.c7akşır yapraklarından ve kf6kfcnden elde edilen bu su yapılan araştırmalarda Sperm Kalitesini ve sayısını 3 ay ie7inde %78 oranında artırdığı Amerika Florida dcniversitesinde kanıtlanmış.c7akşır Suyunu tfcm aktarlarda baharate7ılarda ve internette bulabilirsiniz.Yalnız bu f6zel bir bitkisel su olduğundan sadece bfcyfck aktar yada satış yerlerinde olur en kolayıda internetten almak bence 50 yer dolaşmaktansa ama siz bilirsiniz aktardanda alabilirsinizBildiğiniz gibi sperm kalitesi hamilelik ie7in f6nemli bir etkendir.Sperm sayısı ve kalitesi belli oranlarda olmalıdır.Doktorlar ilk f6nce bu desteği verip yani e7akşır yaprağı suyunu sonra diğer yf6ntemlere başvurular.

    Cevapla

*