Zayıflama Paradoksu
8 Kasım 2014
zayiflama
Paylaş

bootcampZayıflamak  ya da kilo vermek için aldığından daha fazla kalori yakman gerek. Problem şu ki: egzersiz yapmak iştahımızı açabilir. Mükemmel dengeyi yakalayamayınca da zayıflama hayali sükut-u hayale dönüşebilir.

Düzenli egzersiz yapıyorsunuz ve tartıda çok büyük değişiklikler görmüyorsanız(ya da daha kötüsü kilonuz sabit kalmışsa) muhtemelen kilo vermede anahtar rol oynayan iki şeyin dengesizliğini sorumlu tutarsınız: alınan kalori(ne kadar yediğin) ve harcanan kalori (ne kadar yaktığın) . Bunlar kağıt üzerinde ne kadar basit görünse de , iş uygulamaya geldiğinde kolay değildir. Çünkü zayıflama hayali ile yapılan delicesine zorlu bir egzersiz, sadece kalori yaktırmak ve metabolizmanızı hızlandırmakla kalmaz ; aynı zamanda iştahınızı da açar.

Zayıflamanın Kuralı

İnsanlar genellikle egzersizde yaktığı kaloriyi fazla büyütür, özellikle de yüksek yoğunlukta yaptığı düşünülürse…Boot-camp eğitmenleri abartarak her derste 1000 kalori yaktırdıklarını iddia edebilirler ve kardio makinesindeyken kontrol ettiğiniz kaloriler yaktığınızdan çok daha fazlasını gösterebilir. Boot camp nedir diyebilirsiniz?

 

 

Boot-camp ; aslinda Amerikan ve Turk askerlerinin yapmis oldugu temel askerlik egitim safhasidir. Yapilan egzersizler vucut agirligi ve partner calismalarini iceren, kisisel zindeligi ve formu duzeltmeye ve herzaman daha iyi olmayi hedeflemektedir. Bununla birlikte grup calismalari katilimcilara eglenceli anlar saglamaktadir.

Düzenli olarak spora gitmenize rağmen halde hala bir değişiklik yoksa ve zayıflayamıyorsanız mutlaka diyetinizi gözden geçirmelisiniz. Ortalama aktif bir kadın kilosunu korumak için günde 1800-2000  arası kalori alır. Kilo vermek içinse bunun 250-500 kalorisini azaltması gerekir. Bu iş yazıldığı kadar kolay değil tabii… Egzersizden sonra adrenalin ve endorfin açığa çıkar. İşte burada irade ortaya çıkar. Çünkü genellikle bir tatlı ya da yüksek kalorili bir öğle yemeğini hak ettiğinizi düşünebilirsiniz.

Mükemmel Zayıflama Dengesi

Diyet ve egzersiz programını bir kez uyumlu hale getirdikten sonra sabırlı olma dönemi başlar. Başarılı bir şekilde kilo vermek zaman alır. Yağ ve kilo kaybı her zaman eş zamanlı gitmez. Zayıflama uğruna yapılan kardiyo ve yoğun diyet hızlı kilo vermenize neden olabilir ancak yap,su ve kas kaybedersiniz. Kardiyo, ağırlık egzersizi ve sağlıklı beslenmeyi bir arada sürdürdüğünüzde daha yavaş kilo verir fakat hayat boyu sürdüreceğiniz iyi alışkanlıklar kazanırsınız. Bu da bize zayıf, sağlıklı ve seksi bir vücutla hayatımıza devam etme mutluluğu sağlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*