Zayıflama Mevsimi Sonbahar
26 Eylül 2010
zayiflama
Paylaş

Yazdan sonbahara geçtiğimiz şu aylarda en büyük korkumuz kilo almak. Hareketsiz ayların geleceği düşünülerek panik halinde zayıflama merkezlerine koşturduğumuz, diyetlere başladığımız sonbahar mevsimi.Oysaki; uzmanlar kalıcı zayıflama için en uygun mevsim olarak sonbaharı tercih ederler. Neden mi?

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Endokronoloji Metabolizma ve Diyabet Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer Damcı’ya göre de sonbahar mevsimi zayıflama çabaları için muhteşem. Diyet seçimi ise kesinlikle Akdeniz diyeti.

şişmanlarYaz ayları bilinenin aksine zayıflamak şöyle dursun kilo alarak çıktığımız bir aydır. Tatil yüzünden bozulan beslenme alışkanlıkları sonrasında asıl sorun yeniden zayıflama düşüncesi ile yanlış diyetlere yönelmek yada nerden başlayacağınızı bilememek. Yaz aylarında aşırı sıcaklar ve nem nedeni ile yazın spor yapılmaz. Ayrıca yazın sosyal aktiviteler fazla olduğu için beslenme düzeni de bozuluyor. Sonbahar ise bozulan düzenin düzeltilmesi için en iyi zayıflama dönemidir. Sonbaharda çıkan meyve ve sebzelerin bolluğu da göz önüne alınırsa hem sağlıklı beslenip hemde zayıflamak mümkün.
Zayıflama diyeti olarak yukarda da belirttiğimiz üzere her zaman Akdeniz modelini öneriyoruz. Özellikle sonbaharda balığın bollaşması önemli; ayrıca meyve ve sebzeler daha taze. Bu nedenle Akdeniz modeli en idealidir. Kalorisi o kişinin ihtiyacına göre belirlenecek. Ne kadar vücut kitlesine, spor yaptığına, yaşam tarzına göre belirlenmesi gerekli.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*