Zayıflama İlaçlarına Bakanlık Denetimi
19 Ağustos 2010
zayiflama
Paylaş

Zayıflama İlaçlarıSağlık Bakanı Recep Akdağ zayıflama amaçlı kullanılan bitkisel ilaçlarla alakalı yeni yönetmelikler geleceğini bildirdi.Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akdağ, Bakanlığın gıda takviyesi diye piyasada bulunan zayıflama tabletlerine yönelik bilinçlendirme ya da düzenleme çalışmalarının olup olmadığının sorulması üzerine, Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının bu konuda ciddi çalışmalar yaptığını söyledi.

Akdağ, “Bitkisel ilaçlarla ilgili yeni bir yönetmelik yayınlayacağız. Uzun süredir konunun uzmanlarıyla bunu çalıştık” dedi. İnternet yoluyla yapılan zayıflama tableti satışlarının kontrolünün zorluğuna işaret eden Akdağ vatandaşlarında bu konuda dikkatli olması gerektiğini belirtti. Vatandaşların zayıflama tabletini alacaklarsa dahi bir doktora sormaları gerektiğini belirtti. Bir çok zayıflama ilacının ruhsatlarının iptal edildiğini söyleyen Akdağ, bu konuda herkesin dikkatli olması gerektiğini ifade etti.

Aile hekimliği ile herkesin bir hekimi olduğu ve dolayısı ile zayıflamak isteyen herkesin danışabileceği bir doktorunun olduğunu söyledi.

Bitkisel ilaçlarla ilgili yeni yönetmeliğin neler içerdiğinin sorusu üzerine Akdağ, “Yeni yönetmelik, hangi bitkisel maddelerin tedavi için kullanılabileceğini, bunların şartlarını, çerçevesini çok net olarak ortaya koymuş olacak” dedi.
Bakan Akdağ, bir gazetecinin “Bu, yönetmelik çıktıktan sonra Tarım Bakanlığı tarafından değil, Sağlık Bakanlığı tarafından mı kontrol edilecek anlamına geliyor?” sorusunu, “Bugün de öyle aslında. Tarım Bakanlığı’ndan ruhsat alan maddeler, ilaç değildi, ilaç amaçlı olarak asla kullanılamaz, bu amaçla reklamları da yapılamaz. Bunlarla mücadele ediyoruz ve mücadeleye devam edeceğiz. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın ruhsat verdiği maddeler, aslında basitçe gıda takviyeleridir. İlaç olarak kullanılmaları mümkün değildir” sözleriyle yanıtladı.

“Bu gıda takviyelerinin kontrolü Sağlık Bakanlığı’na geçecek mi?” sorusu üzerine de Akdağ, “Tamamen gıda ise Tarım Bakanlığı’nın, ama herhangi bir amaçla tedavi adı altında kullanılacaksa Sağlık Bakanlığı’nın…” dedi.

Bakanlıktan bitkisel ilaç yönetmeliği

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • Harika
 • Süper
 • Üzücü
 • Kızdırıcı
 • Gereksiz
 • Düşündürücü
Yorumlar
 • Tarım makinaları

  Sadece bu konuda değil hemen hemen bir çok konuda yararlı ve kullanışlı dökümanları bu web sitesinde görmek mümkün. Sitenizdeki tüm gelişmeleri yakından izliyoruz kaliteli bir site emeği geçen ekibinize teşekkür ederiz.

  Cevapla

*