Yeşil Çay Kilo Almayı Engelliyor
5 Eylül 2010
zayiflama
Paylaş

yeşilçayYeşil çayın zayıflamamıza yardımcı olması için günde 3 fincan, düzenli olarak içmemiz gerekir. Ayrıca yeşil çayı demledikten sonra taze olarak tüketmelisiniz. Yeşil çayı demledikten sonra içine taze nane yaprakları, limon ya da portakal dilimleri katabilir, bal ile tatlandırabilirsiniz.

Yeşil çayı sıcak içmekte zorlanan kişiler, çayı demledikten sonra 2-3 saat buzdolabında bekletebilir ve soğuduktan sonra tükebilir.

Yeşil çayın zayıflamamıza büyük katkısı vardır ancak tek başına yeşil çay içmek bizi zayıflatmaz. Bunun yanı sıra diyet yapmamız, fiziksel aktivite düzeyimizi artırmamız gerekir.
Fiziksel aktivitemizi artırdığımızda, beslenmemize dikkat ettiğimizde, beraberinde yeşil çay içmek, metabolizmamızın hızlanmasına, yağ oksidasyonunu artırarak yağları daha hızlı yakmamıza ve dolayısıyla kilo vermeye ve zayıflamaya yardımcı olur.

Hollandalı bilim adamları yaptıkları araştırmada yeşil çayın verilen kiloları geri almayı engellediğini ortaya çıkardılar. Yeşil Çayın zayıflama sürecinde yararlı olduğu biliniyordu.

Bu araştırma ile de hem zayıflama aşamasında hem de zayıflama sonrasında tam bir kontrol mekanizması şeklinde çalıştığı anlaşılmıştır. Araştırmacılar 3 ay boyunca 76 kişinin beslenme programına yeşil çay ya da plasebo takviyesinde bulundu. Çay içenlerin kilo vermeye devam ederken, plasebo alan grubun verdiği kiloların neredeyse %40’nı geri aldığı görüldü. Yeşil çay bu etkiyi, içeriğindeki ‘epigallokateşin gallat’ (EGCG) adlı bir antioksidana borçlu. EGCG kafein ile birleşince yağ oksitlenmesi ve istirahat metabolizma hızını (RMR) ateşliyor. Yeşil çay özleri hap şeklinde de alınabiliyor; ancak bu hapların çok azının içerisinde kafein bulunuyor. Yani yeşil çayı demlenmiş içecek şeklinde tüketmek gerekiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*