Yediklerinize içtiklerinize dikkat!
28 Mayıs 2011
zayiflama
Paylaş

Yaz sıcakları mikroorganizmalarının üremesini kolaylaştırıyor. Gidilen yerdeki yiyecek ve sularda  alışık olmadığınız  mikroorganizmalar bulunabiliyor.

Yeme ve içme

Çoğunlukla seyahatte kilo alıp gelmekten korkan kişilerin %30 ‘u zayıflayıp geri döner. Zayıflamanın arkasındaki bu sağlıksız zayıflamanın nedeni ishal. Tüm dünyada seyahat hastalıklarının başında gelen turist ishalinde sıklıkla mide bulantısı kusma ve ateş gözüktüğü bilinmekte. Seyahatte sağlıksız zayıflama bir yana kişinin bütün seyahatinin işkence olması bir yana…

Tatilin keyfini kaçıracak bu hastalıktan korunmak için ise şu noktalara dikkat etmek gerekiyor:

  1. Seyahatiniz sırasında açık sular ve açıkta satılan yiyeceklerden kaçının. Buzlar genelde musluktan akan sulardan üretildiğinden buzdan kaçının. Risk taşıyan bölgelerde meyveleri mümkün olduğunca kendiniz yıkayın yada soyup yiyin. Evet, yaza kadar zayıflamak için elinizden geleni yaptınız ama bu zayıflama asla hasta geçirilecek bir tatil olmamalı.
  2. Salatalar, soslar, deniz ürünleri , pişmemeiş etler en riskli grup. Ayrıca kremalı yiyecekler, ve tavuk, yumurta, dondurma gibi yiyeceklerde çabuk bozulma ihtimali olan gıdalar.
  3. Ellerinizi uygun şekilde temizleyin. Ayrıca tedavi süresince kaybedilen sıvının mutlaka yerine konması da önemli. Sıvı kaybı azsa ağız yolu ile bol sıvı almak , çok ise damar yolu ile kaybın yerine konması gerekir.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*