Yaşlanmaya Dur diyelim!
10 Ekim 2014
zayiflama
Paylaş

antioksidanYaşlanmanın önüne geçmek için bilim adamları ciddi bir çalışma içerisinde. Yaşlanmayı durduran antioksidanlar ise hep gündemde. Peki nedir bu antioksidanlar? Yaşlanma sürecine dur demede  nasıl etkileri var?

Yaşlanma ile ilgili problemlerin çoğunun “oksitlenme” yada “serbest radikal hasarı” yada “oksidasyon zehirlenmesi/paslanma” ile ilgili olmasının belirlenmesi üzerine antioksidanların değeri daha da anlaşılır hale geldi.

Antioksidan vitaminlerinin en önemlileri E ve C vitaminleridir. Ayrıca bir provitamin olan betakarotendir. Betakaroten A vitaminin öncül maddesi olup karaciğerde depolanır ve gerektiğinde A vitaminine dönüşür. Genellikle sarı, turuncu ve koyu yeşil sebzeler ve turuncu meyveler yoğun betakaroten içerir. Ispanak , marul, lahana, kayısı, kavun, havuç, şeftali ve yeşil biber  karoten açısından zengindirler.

Antioksidan minerallerinin ilk sırasını ise çinko ve selenyum alır. Öte yandan vitamin ve mineral olmadan antioksidan görevi gören pek çok meyve ve sebze bulunmaktadır. Bu yüzden gerek normal beslenmede gerekse de zayıflama programı yapan kişilere uzmanlar “ne olur biraz daha fazla meyve ve sebze tüketin , özellikle renkli olanlara yönelin” diye tavsiyelerde bulunmaktadırlar.

Soğandaki kuvarsetin, karnabahardaki sülforafan, üzümdeki resvaratrol, domatesteki likopen, kirazdaki antosiyaninler, çaydaki kateşinler bu tür maddelerin en ünlüleridir.

 

Serbest Radikaller Yaşlanmaya neden mi?

Vücudumuz kendi içinde sanki bir saat çarkı gibi çalışırken bu süreçte hergün birlerce “serbest radikal” adı verilen karasız yapıda çiftleşmeye hazır bazı moleküller üretiyor. Serbest radikaller “oksitleyici” yani “yaşlandırıcı” parçacıklar.

Olması gerekenden fazla hareket, güneşe, kirli havaya maruz kalmak, aşırı beslenmek daha fazla serbest radikalin birikmesine yol açıyor.

Aslında vücudumuzun kendi antioksidan savunma sisteminin gücü oldukça yüksek. Ancak vücuda fazladan serbest radikal yüklemsi yaparsanız bunların yok edilemeyen kısmı hücre duvarına ve hücre içi organcıklara yapışıyor ve fırsatını bulursa DNA’nın yapısını bile bozuyor. DNA’nın yapısna zarar verdiklerinde kontrol dışı ve sınırsız çoğalma yeteneğine sahip anormal hücrelere, yani kanser hücrelerine doğru dönüşüme sebep oluyorlar.

Kısacası hücreler normalden daha hızlı yaşlanıyor. Kısacası, serbest radikaller yani paslandırıcı zararlılara maruz kalan vücudun erken yaşlanması kaçınılmaz. Sigara içmemek, gereğinden fazla güneş ışığına maruz kalmamak, doğal yiyecekler ve içecekler tüketmek, Zayıflama uğruna her diyeti yapmamak, aşırı kiloyu yok etmek için zayıflama sürecinde dengeli, bol meyve ve sebze tüketmek gerekir.

“Yanlış yapılan zayıflama yöntemlerinin vücutta yaşlanmayı arttırması” ile ilgili yazımız için tıklayınız…

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*