Verilen Kilolar Neden Geri Alınır?
8 Haziran 2010
zayiflama
Paylaş

Zayıflama uğruna yapılan diyetlerdeki en büyük hata belirli bir dönem için yapılması. Bu süreçte beslenme düzeni değiştirilir , kilo verilir arzulanan ölçülere kavuşulur ve diyet bırakıldığında verilen kilolar gerisin geri hatta daha hızlı alınır. Ayrıca bu süreçte- zayıflama sürecinde- bozulan metabolizmalar, yorulan ruhlar ve bozulan psikolojilerde cabası.

Neden yeniden kilo alınır?
Verilen kiloların geri alınmasında çevresel, biyolojik ve yaşam tarzına bağlı faktörler rol oynamakta. Biyolojik faktörler en önemlisidir. Zayıflama isteği içersinde olupta zayıflayamayan, hep diyette olan kişiler çevremizde bolca. Öte yandan aşırı kilolu ve bebeklikten bu yana kilolu bir hayat geçiren kişilerin bir çoğunun bedenleri yağlanmaya programlanmıştır. Biliyoruz ki bedenimiz canlı bir mekanizma. Ve bu tarz kişilerin bedenleri diyete karşı çalışır. Ne kadar az yeselerde vücut daha az enerji sarf etmeye yani kalori tasarrufu yapmaya çalışır. sorunu ortadan kaldırmak için azaltılan porsiyonlar metabolik hızın daha da düşmesine neden oluyor. siz diyeti bıraktığınızda verilen kilolar geri geliyor ve aksine üstüne ekleniyor. Dolayısı ile fazla kilo almanızın ve bir türlü zayıflamamanızın ardında hormonal ve metabolik bir sebep var mı bunun mutlaka araştırılması gerekmekte ve tedavi yoluna gidilmelidir.

Neden kilo alıyorumÇevresel faktörlerde önemlidir. gelişen teknoloji bizim daha az hareket etmemizi , merdivenler yerine asansörleri tercih etmemizi, internetin başından ayrılmamamızı,vs. getirdi. Hergün zayıflama kürüne gireceğim deyipte vazgeçtiğimiz çok oldu. ama ne dedik? Biz bedenimizle varız. Ve kaslarımız ,organlarımız doğru çalışmalı. Kaslarımızı ne kadar çalıştırırsak ki; bu hareket ederek olmakta, o kadar kalori yakımı sağlanabilmekte.

Yaşam tarzımızda çok etkili olmakta. Yoğun iş stresi ve hayat telaşı kendimizi unutmamıza neden olmakta. Zamanımızn bir çoğu yolda, işyerinde, çocuklar , evin geçim stresi derken geçerken kişilerin kilolarını korumak gibi ne zamanları ne de maddi olarak ekonomileri yok.

Yapılması gerenlerin başında her ne olursa olsun bizi ayakta tutan bedenimize saygı göstermek ve bir çocuk gibi bedenimize sevgi ve saygı ile yaklaşmak. Beslenme düzenimizi oturtabilmek. Özellikle güncel yayınlarda da belirtildiği gibi detoks dediğimiz vücudumuzu toksinlerden arındırıcı besinlerle başlamak yada detoks içeren ek gıda takviyelerinden yararlanmakla başlayaabiliriz. Zayıflamanın beyinde başlayıp beyinde bittiğini öncelikle bilmek gerekir. Hayatımıza sporu zayıflamak için bir adım olarak koymalı ancak sadece zayıflamak için değil hayatımızda vücudumuz için su nasıl gerekli ve alışkanlık haline gelmişse sporu da aynı şekilde yerleştirmeliyiz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü
Yorumlar
  • merhaba beyza kilo vermeninin en buyuk duamanlarindsn birisi abur cubur ve fast food yiyecekler eger zayiflama karari aldiysan bu 2 olumsuz etkeni mutlaka hayatindan cikarmalisin. Gunde az az 6 ogun yiyerek ve duzenli spor-egzersiz ile istedigin kiloya ulasman cok zor degil onemli olan istekli ve azimli olabilmek.

    Cevapla

*