UZMAN GÖRÜŞÜ
27 Kasım 2012
zayiflama
Paylaş

zayiflama-uzmangorusu

Meyveyi gerçekten de yemeğin üzerine yememek mi gerekiyor? Oysa ben salata ve yemeklere eklemeyi çok seviyorum.

Gıdaların sindirim süresi farklı olduğu için, özellikle çok işlemden geçmiş veya protein ve yağ dengesi yüksek, hazmı zor besinleri yedikten sonra meyve yemek doğru değildir. Aksi takdirde hem hazım güçlüğü çekebilirsin, hem de meyve şekeri almış olsan bile kan şekerin yükselir. Böyle olunca da yediklerinden aldığın kalorinin yağ olarak depolanma hızı artabilir. Ayrıca meyve de başlı başına bir besindir; tokken tekrar kalori almana gerek yok.

Vitamin, mineral, su ve posa kaynağı harika mevsim meyvelerini ara öğünlerde tüketmelisin. Bu şekilde tadını da daha çok alırsın. Ama unutulmaması gereken en önemli nokta, meyvenin tek başına tüketilmemesi gerektiği: Mutlaka fındık, badem, ceviz gibi yağlı tohumlar ya da light süt. yoğurt gibi süt ürünleriyle birlikte meyve yemeye dikkat etmelisin.

Kalorisi düşük meyve salatası sosu alternatifleri arıyonun. Bana yardımcı olabilir misiniz?

Meyvenin doğal şekeri zaten yeterli olduğu için aslında meyve salatasının sade tüketilmesini öneririm. Özellikle yaz meyveleri daha da şekerli olduğu için ekstra sosa gerek yok. Ama yine de bir aroma istiyorsan, meyvelerin kararmaması için salatana portakal suyu ekleyebilirsin. Bu da yeterli değilse, biraz limon kabuğu rendesi, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu çırpıp az yağlı yoğurda ilave ederek kullan. Jöleler de (her ne kadar sağlıklı bir alternatif olmasa da) düşük kalorilidir. Tarçın, vişne püresi ve pudra şekerini de meyve salatalarında sos halinde kullanabilirsin.

Berrin Yiğit Beslenme ve Diyet Uzmanı

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*