Uyuyarak Zayıflayalım
1 Eylül 2011
zayiflama
Paylaş

Yapılan araştırmalara göre yeni trend “uyku diyeti“. Bu diyet için tek ihtiyacınız yatak. Bu zayıflama yönteminde hiç yorulmadan , stres yapmadan zayıflamak, forma girmek, enerji toplamak ve en önemlisi mutlu zayıflama süreci geçirmek mümkün.

En Stressiz Zayıflama

Şu ana kadar duyduğunuz duyacağınız en harika, en kolay ve  stressiz zayıflama yöntemi bu. Çünkü yapılan araştırmalar uyuyarak zayıflamanın, kilo vermenin hatta sağlıklı kalmanın mümkün olduğunu gösteriyor, uzmanlarda şiddetle savunuyorlar. Bir anda kesilen yemekler, yasaklar yok. İyi uyku, gün boyu enerji seviyenizi dengede tutan yiyecekler yemeyi ihmal etmeyeceksiniz.

Uyku bozuklukları konusunda uzman olan Dr. Michae Breus, daha çok uyuyarak daha çok kilo verilebileceği tezini öne sürdü ve bu konudaki araştırmaları sonucunda bir kitap yazdı (The Sleep Doctor’s Diet Plan: Lose Weight Through Better Sleep).

Breus araştırmalarda obez insanların normal kilodaki insanlara göre daha az uyuduğunu gösterdiğini söylüyor. Altı saatten az uyuyan kişilerin sabah şeker ihtiyaçlarının ve iştahlarının en yüksek seviyede olduğunu belirtiliyor. Ayrıca erken uyumayan ve yorgun insanların günde fazladan 220 kalori aldıkları belirlemiş. Dolayısı ile zayıflama yöntemlerinizi belirlerken mutlaka uyku düzenini de göz ardı etmemeniz gerekiyor.

Uyku miktarınızın kilonuzu etkilemesi kadar, ne yediğiniz de uykunuzu ve enerji seviyenizi etkileyebiliyor. Doğru yiyecekleri yemek ve yanlış olanlardan uzak durmak, uykuya dalmanızı ve uykuda kalmanızı kolaylaştırıyor. Spor eğitmeni James Duigan, konuya farklı bir açıdan yaklaşıyor. Az uykunun neden olduğu kiloların, spesifik yağ blokları oluşturduğunu söylüyor; özellikle mide, kalça ve bacaklarda toplandığı tezini öne sürüyor. Öyleyse, ne yapıyoruz? Daha çok uyuyor, daha çok enerji veren yiyecekleri yiyor ve kurallara uyuyoruz.

Uyku kuralları

• Kendinize düzenlib ir uyku programı hazırlayın. Her gün aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanmaya çalışın. Ortalama yedi saat uyumalısınız. Yapılan çalışmalar, kilo vermeye çalışan insanların 6-8 saat uyumaları gerektiğini gösteriyor.
• Öğlen ikiden sonra kafein almayın. Sabahları en sert kahvenizi içebilirsiniz ama öğleden sonra mümkünse sadece su için.
• Eğer geç saatte spor yaparsanız, uyumakta güçlük çekebilirsiniz. Egzersizi daha erkene alın.
• Uyumadan üç saat öncesine kadar alkol almayın, uykunuzu kaçırabilir. Bu özellikle de kadınlar için geçerli. Michigan Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, akşam alkol alan kadınların alkol alan erkeklere nazaran daha sık uykularının bölündüğü ortaya çıkmış. Kilo sorununun bayanlarda daha fazla olduğu yada diğer bir deyişle daha çok kafalarına taktıkları için zayıflama programında uyku daha önemli rol oynamakta.
• Her sabah 15 dakika güneş ışığından faydalanın. Bu sadece uyku hormonlarının şalterini kapatmaz, melatonin hormonunu ve uyku saatinizi de düzenler. Bir yandan D vitamini ihtiyacınızın bir kısmını da karşılarsınız. Böylece daha az yorulur, daha çok kilo verirsiniz.

Yeme kuralları

• Daima kahvaltı yapın. Bolca protein içermesine de dikkat edin. Beyazlardan ise uzak durun. Beyaz ekmek ve mısır gevreği, şeker seviyenizi aniden arttırarak enerji seviyenizi düşürür. Sabahları 5 gr protein (örneğin bir avuç içi kadar fındık) almak ise, uyanık kalmanızı sağlayan hormonları düzenler.
• Günde üç ya da dört öğün yemek yiyin. Porsiyonlarınız küçük olsun. Ancak son öğününüzü asla akşam 7’den sonraya bırakmayın.
• Eğer akşam mide gurultularından rahatsız olursanız ve acıkma krizine girerseniz, akşam 7 kuralını unutun. Yatmadan bir saat önce bir bardak süt ve iki yulaflı kek yiyin.
• Demirden zengin yiyecekler tüketin. Diyet yapanlar genellikle demiri az alırlar, fakat enerji için demir şart. (yüksek demir içeren yiyecekler; biftek, kuzu eti, kuru meyve, balık, yumurta)
• Akşam son yemeğiniz, az karbonhidratlı olmalı. Protein ve kalsiyum içeren yiyecekleri de tercih edin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü
Yorumlar
  • Bu pare7ayı e7ok beğendik indirmek iietdsk, ama bf6yle bir uyarıyla karşılaştık: :)UYARI: sarkilarimi rssden cekemezsin bebek. siteme yollan simdi.İndirmek istesek nereden bulabiliriz acaba? Bu konuda yardımcı olur musunuz?

    Cevapla

*