Uçuk Nedir, Nasıl Tedavi Edilir ?
17 Mayıs 2020
Gezgin Ruh
Paylaş

Uçuk Nedir, Nasıl Tedavi Edilir ?

Kaşıntıyla birlikte küçük kabarcıklar şeklinde kendini gösteren uçuk, bu kabarcıkların patlamasıyla yaraya dönüşür ve acı vermeye başlar. Görüntü olarak da rahatsızlık veren uçuklar, günlük hayattaki birçok aktiviteyi engelleyebilmektedir. Virüslerin neden olduğu uçuk, “Herpes Simpleks” olarak adlandırılır. Uçuk birçok nedenle ortaya çıkabilmektedir ve ne yazık ki bu virüsten tamamen kurtulmak mümkün değildir.

Uçuk virüsünün 8 farklı türü bulunmaktadır. Bu virüsler yüz bölgesi ve genital bölgede etkili olmaktadır. Genellikle yakın temas ve tükürük ile bulaşan uçuk virüsü, cinsel ilişki yoluyla dahi bulaşabilmektedir. Pek çok kişi bu virüsü çocukluk dönemlerinde yetişkinlerden kapmaktadır.

Uçuk Neden Çıkar?

Uçuklara birçok şey sebep olabilmektedir. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı zamanlarda aktif hale gelen virüsü tetikleyen başka nedenler de bulunmaktadır. Adet dönemi, ameliyat olmak, aşırı alkol tüketmek, enfeksiyonlar, ağır diyabet, hamilelik, hormonal değişimler, stres, uykusuzluk, cinsel ilişki, kansızlık, yeterli beslenememe, yorgunluk, yüksek ateş gibi durumlar da virüsü harekete geçirebilmektedir. Bunun dışında; AIDS, egzama, ciddi yanıklar, kemoterapi ve organ nakli tedavisi için kullanılan ilaçlar da uçukların çıkmasında önemli rol oynayabilir.

Uçuk Tedavisi

Uçukların kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Uçuklar genellikle 1-2 hafta içerisinde kaybolmaktadır, ancak bu zaman aralığını daha rahat geçirebilmek için çeşitli yöntemler uygulayabilirsiniz. Uçuk çıktığını hissettiğiniz an, eczanelerde bulunan uçuk kremi uygulayabilirsiniz. Uçuk kremi bulunmuyorsa, bir diş sarımsağı ortadan ikiye keserek suyunu ilgili bölgeye sürebilirsiniz. Kaşıntı esnasında uyguladığınızda daha çabuk sonuç alabilirsiniz. Uçuk çıkan bölgede ağrı ve acı hissediyorsanız, sıcak veya soğuk baskı uygulayabilirsiniz. Genital uçuk ile karşılaştıysanız, pamuklu iç çamaşırı tercih etmeli ve dar kıyafetlerden kaçınmalısınız.

Uçuktan Nasıl Korunuruz?

Uçuktan kurtulmak isteyenler ve sıklıkla uçuk çıkan kişiler için verebileceğimiz tavsiyeler ;

Uçuk bulunan kişilerle öpüşmekten kaçınmalısınız.
Kişisel eşyalarınızı ortak kullanmamalısınız. (havlu, makyaj malzemesi, tıraş bıçağı gibi)
Ellerinizi sık sık yıkamalısınız.
Güneş kremi kullanabilirsiniz.
Stresli durumlardan uzak durmaya çalışın.
Ellerinizi yıkamadan gözlerinize veya genital bölgenize dokunmamalısınız.
Uçuklara dokunmayın. Dokunduysanız başka bir bölgeye temas etmeden ellerinizi yıkamalısınız.
Cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanmalısınız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*