Tüm Diyetler Aynı
5 Kasım 2014
zayiflama
Paylaş

Kanadalı doktorların incelediği 48 diyetin ;  aslında zayıflama  anlamında , aynı sonucu verdiğini gösterdi.

Araştırmayı yöneten Kanadalı doktorların verdiği bilgiye göre; zayıflamak isteyen kişilerin hangi diyeti seçtiğinin çok önemli olmadığını önemli olanın seçilen diyetin devam ettirilmesindeki azim başrol oynuyor. Tabii ki; bu süreçte  kendimize uygun ,hoşumuza giden alışkanlıklarımızı kolay oluşturabileceğimiz  bir diyet programının zayıflamaya katkısının çok daha önemli olduğu…

Amerikan Tıp Derneği’nin dergisinde açıklanan veriler 48 ayrı diyetin verilerini kapsıyor.

Uzmanlar kalori düşürmeye yarayan bu diyetlerin kişi kontrolünü kaybetmediği sürece işe yaradığını belirtiyorlar. Diyetler belirli zamanlarda ortaya çıkıyor ve moda oluyor. Sonrasında ise yok olup gidiyorlar.

Ontario’daki McMaster Üniversitesi ile Toronto Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nden bilim insanları, zayıflamak isteyip zayıflayamayan ve diyet yapan 7.286 kişiden alınan bulguları incelediler.

İncelenen diyetler arasında Atkins, South Beach, Zone, Biggest Loser, Jenny Craig, Nutrisystem, Volumetrics, Weight Watchers, Ornish ve Rosemary Conley adlarıyla bilinen rejimler bulunuyordu.

12 aylık bir süre ardından düşük karbonhidrat ve düşük yağ diyetleri yapanlar, ortalama 7,3 kg. kaybetti. İlk altı ayda düşük karbonhidrat diyeti yapanların kilo kaybı, biraz daha yüksek oldu.

Raporda, “Diyetler arasındaki fark az ve kilo kaybetmek isteyen kişiler açısından önemsiz. Bulgularımız diyetisyenler ve toplum tarafından olumlu görülmeli; zira diyet alanında herkese uyabilen tek bir kalıp yok. Birçok farklı diyetin, önemli oranda kilo kaybı sağlayabildiği görülüyor. Dolayısıyla diyet yapanlar, en çok kilo kaybı sağlayan yöntemler arasında, kendileri açısından en az zorluk yaratanı seçebilir.” denildi.

Ancak söz konusu çalışmada , diyetlere göre değişebilen kolesterol düzeyi gibi, daha geniş çaplı sağlık sorunları incelenmedi.

Obezite konusunda hükümete danışmanlık yapan, Oxford Üniversitesi’nden Prof. Susan Jebb, diyetlerin aslında birbirlerine, göründüklerinden daha fazla benzediğini kaydederek günlük kalori miktarının 1500’e düşürülmesi, belirli yemek saatlerine bağlı kalınması, bisküvi, pasta ve çikolata gibi besinlerden uzak durulması konularında birleştiklerini söyledi.

Prof. Jebb, “Mesele diyete bağlı kalınması. Diyete ne kadar süreyle, ne derecede bağlı kaldığınız önem taşıyor.” dedi ve insanların yaşam tarzlarına uyumlu diyetler uygulamasını önerdi.

Vejateryenlerin yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı diyetlere uymalarının sorunlu olacağı; tek başına yaşayan insanların, tüm aileye yemek hazırlamak zorunda olan kişilere kıyasla, çorba diyetini daha kolay bulabileceği belirtiliyor.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*