Teb "Zayıflamak için Kullanılan Bitkiler Eczacı Danışmanlığında Tüketilmeli"
6 Kasım 2010
zayiflama
Paylaş

Türk Eczacılar Birliği Genel Sekreteri Ecz. Özgür Özel “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler” yönetmelik hükümlerinin bazı kesimlerce yanlış yorumlandığını ileri sürdü.

zayiflama-tebZayıflama hayali ile alınan zayıflama tabletleri sonucu ölen kişilerin sayısının artması üzerine Sağlık Bakanlığı olaya el atmış ve bu konu ile ilgili bir yönetmelik çıkarmıştı. Türk Eczacılar Birliği yönetmeliğin yanlış anlaşıldığının, zayıflama ya da herhangi bir hastalığa yönelik olarak kullanılması düşünülen bitkilerin, eczacı danışmanlığı olmadan tüketilmemesi gerektiğinin altını çizdiler.
Türk Eczacıları Birliği(TEB) Genel Sekreteri Ecz. Özgür Özel, “Geleneksel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” konusunda yazılı ve görsel medyada yer alan yorumlara yönelik bir yazılı açıklama yaptı.

-“YÖNETMELİK HÜKÜMLERİ YANLIŞ YORUMLANIYOR”-

Özel, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nün Aktarlar, Baharatçılar ve Benzeri Dükkanlar Hakkındaki Genelge hükümlerini hatırlatarak, “Genelgede aktarların ve baharatçıların kesinlikle satamayacağı 70’in üzerinde mahsurlu ve tehlikeli olan maddeler belirtilmiş ancak buna rağmen bu ürünlerin hala bu dükkanlarda satıldığı görülmektedir. Bu durum eczacıların yetki ve sorumluluğunu hiçe saymakta, yasaları çiğnemekte ve hepsinden önemlisi halk sağlığını tehdit etmektedir” dedi.

“Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler” yönetmeliğinin hükümlerinin bazı kesimlerce yanlış yorumlandığını ileri süren Özel, ürünlerin eczanelerden satılabileceğinin altını çizdi. Özel, yönetmeliğe ilişkin, “Yönetmelik hükümleri gereğince insan sağlığını koruyucu ve tedavi edici etkileri olan geleneksel bitkisel tıbbi ürünlerin endüstriyel olarak üretilmesi veya ithal edilmesi ile ilgili başvurular Sağlık Bakanlığına yapılacak ve ilgili Bakanlık tarafından ruhsatlandırılacaktır. Yönetmeliğe uygun olarak ruhsat almış ürünlerin sadece eczanelerden satılabilecektir” dedi.

-“BU ALAN KAZANÇ KAPISI DEĞİLDİR”-

Zayıflama ya da herhangi bir hastalığa yönelik kullanılması düşünülen bitkilerin eczacıların danışmanlığı olmadan tüketilmemesi gerektiğini kaydeden Özel, şöyle devam etti:

“Sadece halk sağlığını önceleyen bir mesleğin mensubu olarak bizler bu alanı bir kazanç kapısı olarak görmüyoruz. Halk sağlığını koruyan hiçbir meslek mensubunun da bunu yapmayacağına gönülden inanıyoruz. Bizler, kendini eczacı ve hekim sananlara sesleniyor ve sadece kar amacı güderek toplumun sağlığını hiçe saymanın bir hukuksuzluk olduğunu tekrar hatırlatmak istiyoruz.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*