Tabağınızı Dörde Bölün "Zayıflayın"
16 Ağustos 2011
zayiflama
Paylaş

Herşeyin kalorisinin arttığı yada arttırıldığı günümüzde zayıflamak istiyorsanız  yada sağlıklı kalmak için tercih ettiğiniz zayıflama yöntemi her ne olursa olsun önce tabağınızı dörde bölün aynen  dört yapraklı yonca gibi. Ve zayıflamaya başlayın. Nasıl mı?

Yediğimiz porsiyonların miktarları arttıkça bel çevresi genişliyor. Zayıflama programınızda başarıya ulaşmak için öncelikle porsiyon kontrolünü öğrenmeniz gerekir. Yemekler için küçük tabak, salatalar içinse  büyük tabak kullanılması gerekiyor. Yiyeceklerin boyutları yani miktarları arttıkça kalorileri de doğru orantılı olarak hızla artar.

ABD verilerine göre , 20 yıl önce kızarmış patatesin kalorisi 210 iken şimdi 610 kalori. Aynı şekilde bir hamburger 333 kalori iken şimdi 590 kalori. Gazlı içecekler 85 kaloriyken şimdi 220 kalori , patlamış mısır 270 kaloriyken şimdi 630 kalori. Sonuç itibari ile aldığımız kalori ve şekerin çoğunluğu kendi isteğimizle ama farkında olmadan aldığımız hazır yiyeceklerden geliyor. Özellikle yapılan zayıflama hatalarının en büyük nedeni budur. Yapılan araştırmalar günlük alınan kalorinin nerdeyse yüzde 67’sinin bu gıdalardan kaynaklandığını gösteriyor. Dolayısı ile sağlıklı beslenme, sağlıklı zayıflama, ve yaşam için seçimlerinizi doğru yapmanız çok büyük önem taşıyor.

Aldığınız Ürünlerin etiketlerini okuyun

Çoğumuz aldığımız gıda maddelerinin etiketlerinde sadece son kullanma tarihlerini bakıp, diğer kısımlarını göz ardı eder ve alışverişi tamamlarız. Oysa ki; doğru seçimler için tüm etiket bilgileri gözden geçirilmeli. İçeriğindeki besin etiket açıklamaları, kalori değerleri, porsiyon miktarı, günlük alım yüzdesi, vitamin ve mineraller, diğer besin öğelerive yağ yüzdesinin dikkatli incelenmesi gerekir. Besin etiket bilgilerinin en üstünde porsiyon miktarını görebilirsiniz. Porsiyon miktarı bize yediğimiz besinin gramajını ve bu garamaja bağlı olarak yapılan analizler sonucunda da ortaya çıkan besinsel değerlerini gösterir. Bu arada paketlerin üstündeki bir çok etiket bilgisi, porsiyon miktarına göre düzenlenmiştir. Ancak aldığınız besinin gramajı daha yüksek olabilir. Örneğin bir paket cips, bisküvi yada çikolata yediyseniz , üzerinde yazan kalori ve diğer besinleri 3 kat daha fazla aldınız demektir. Ama paket üstünde sadece 1 porsiyon değeri yazmaktadır oyüzden seçim yaparken dikkatli olmakta fayda var.

Dışarda yada evde genelde püre, kızarmış veya haşlanmış patates, pilav, makarna vardır. Eğer yanında ekmekte yemek istiyorsanız ve zayıflama hayali içersindeyseniz vaya kilonuza dikkat etmek istiyorsanız bunlardan vazgeçmeniz gerekir. Hepsinin karbonhidrat grubunda yer aldığı düşünülürse. Tabağınızı dört yapraklı yonca gibi görün ve dörde bölün ve zayıflayın. İki parçasını salata ve sebze ile , bir parçasını et-tavuk-balık ile kalan parçasını ise tahıl grubu ile dengeleyin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*