Survivor Yarışmacılarının Diyeti
24 Haziran 2011
zayiflama
Paylaş

zayiflama-survivorGeçen hafta sona eren Survivor Ünlüler- Gönüllüler yarışması sürecinde  özellikle erkeklerin 2 ay içinde hızla zayıflamaları herkesi şaşırtmıştı. Derya Büyükuncu 96’den 86’ya, Nihat Doğan 80’den 66’ya ve Tevfik Egeli 85’ten 76’ya indi.
3 nisan 2011’de  gösterilmeye başlanan Survivor Ünlüler- Gönüllüler yarışması ilk günden itibaren Nihat Doğan ‘ın kendine has sözleri ve ilginç çıkışları ile gündeme damgasını vurmuştu. Yarışmanın son günlerinde en çok konuşulan yarışmacıların 2 ay içinde adadaki zorlu yaşam koşulları nedeni ile zayıflamaları. 30 Mayıs günü yayınlanan Survivor’ da tartıya çıktıklarında yarışmadan önceki kiloları ile şimdiki kiloları kıyaslandı. Survivor zayıflama kampına döndü adeta.
Özge Ulusoy 59’dan 55’e, Taçmin Tümer 63’ten 53’e, Taner Tarlacı 86’dan 72’ye, Derya Büyükuncu 96’den 86’ya, Nihat Doğan 80’den 66’ya ve Tevfik Egeli 85’ten 76’ya inmişti. Yarışmacıları hızlı bir şekilde kilo vermelerini sağlayan beslenmelerini yapımcı firma şöyle açıkladı : “Sabah yarım hindistan cevizi, öğlen 2 adet çiğ muz, akşam okyanus suyunda haşlanmış bir tabak muz, yakalanabilirse haftada bir kez yağsız okyanus balığı.” Buna karşın gün boyu spor ve hareket!
Survivor adasındaki  nerdeyse tek tip beslenmenin vucut açısından çok ciddi zararlara neden olabileceğini belirten diyetisyenler  bu şekilde yapılan bir diyetin  her ne olursa olsun yapılmaması gerektiğini ifade ettiler.

Bir erkek için 2 ayda verilen 10 kilonun normal olduğunu ancak nasıl bir zayıflama programı izlendiğinin önemli olduğunu vurgulayan Dilara Koçak ” kişi yaşına ve cinsiyetine uygun zayıflamalı , her besinden belli oranlarda tüketmelidir. Verilen kilo kas ve sudan gidiyorsa uzun vadede çok zararlıdır. Organizmayı ayakta tutan kas ve kemikler olduğu için kasların güçlü özellikle de kalp ve diğer iç organlar için hayati önem taşır. Adada yarışmacıların hızlı kilo vermesini riskli buluyorum. Ayrıca şunu da merak ediyorum: Yarışmacılara vitamin ve mineral takviyesi yapıyorlar mı acaba? Bunu mutlaka sormak lazım. Ancak vitamin alırlarsa bağışıklık sistemlerini güçlendirebilirler. Temiz su tüketmeleri de gerekir, böylece kaybettikleri mineralleri yerine koyabilirler. eşke her gün balık da yeseler ve protein alsalar. Bu yedikleri yeterli değil. O hareketlilik içinde almaları gereken kalori miktarı kadınlar için 2500’e, erkekler içinse 3000’e çıkabilir. Ama bu listede 1000 kalori bile yok.” demiştir.

Müge Arslan da kalsiyum açısından yetersiz beslendiklerini , yoğun sporun  kemiklerde tahribata neden olabileceğini ve düşük kalorili diyetlerin mental, fiziksen ve cinsel fonksiyonlarda gerilemeye neden olabileceğini belirtmiştir. Dolayısı ile adada istem dışı yaşanan zayıflamayı diyetisyenlerin hiç biri onaylamamakta.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü
Yorumlar

*