Sporla Zayıflama
24 Mayıs 2011
zayiflama
Paylaş
Sporla zayıflamak

Spor yaparak zayıflayabilirsiniz.

Uyguladığımız her diyet bize uymayacağı gibi yaptığımız her spor da zayıflama ile sonuçlanmayabilir. Bu yazımızı zayıflamadan ziyade yaşam tarzı ve beslenmenin üzerine kurmak istedik.Çünkü bu ikisi olursa zayıflama üzerine kafa yormanıza gerek kalmayacak, zaten fit ve sağlıklı bir görünüme çoktan sahip olmuş olacaksınız.

Günlük Yaşam filozofu Alain De Botton kitaplarından birinde daha zayıf, daha sağlıklı ve daha fit gözükmek için spor salonlarına giden kişilerin, neden salona giderken asansör ve merdiven kullandıklarını anlamadığını ifade etmişti. Zayıflamak için sadece spor salonlarında geçen zamanları baz alıyoruz, ya sonrası?

Her yaza girişte bir önceki yaz gibi kilo vermek için çabalar dururuz. Oysaki biraz egzersiz , biraz diyetle harika sonuçlar almak elimizde. İşte bu noktada her diyet bize uymayacağı gibi her sporda kilo verdirmiyor. Peki hangi sporu yapmalıyız?ne yiyip ne içmeliyiz?Peki bu süreçte vücudumuzda neler oluyor?

Yürüyoruz, ağırlık kaldırıyoruz, yüzüyoruz, bisiklete biniyoruz.Tüm bunlar vücudumuzdaki birçok kasın çalışmasını ve gelişmesini sağlıyor.Egzersiz yaptığımızda enerji de harcadığımız için kilo vermeye katkı sağlıyor. Vücut bu uyumu sağlarken metabolizma yükseliyor ve kişinin istirahat halindeki harcaması da artıyor. Ve büyük bir fayda ortaya çıkıyor. Hem sağlıklı olmak hem de kilo vermek için doğru beslenmek ve spor yapmak şart! Ve biraz çaba ile alışkanlık haline getirirsek zayıf olmak hayal bile değil.

Zayıflamak için nasıl egzersizler yapmamız gerekir?

Zayıflama üzerine bir program yapmak istiyorsak, zayıflamak isteyen kişinin asla nefes nefese kaldığı bir egzersiz programı kendisine seçmemesi gerekir. Olabildiğince zayıflamak amacıyla yapılan egzersizin süresi uzun, şiddeti orta düzey diyebileceğimiz tarzda bir hareket olmalıdır. Örneğin yarım saat ve üstü süren koşular, tempolu yürüyüşler,yüzme, bisiklete binmek zayıflama sürecinde olan kişi için zayıflamak amacıyla yaptığı egzersizler arasına konabilir. Yürüme ile başlayarak kademe kademe arttırılabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*