Sosyal Medya Detoksu Başladı
11 Ekim 2010
zayiflama
Paylaş

Detoks kelimesini  toksinlerden arınmak ve dolayısı ile zayıflamada önemli bir etken olarak biliriz. Son zamanlarda detoks kelimesini zayıflama kelimesi ile doğru orantılı olarak değil de internet bağımlılarının başlattığı “Sosyal Medya Detoks“u ile anar olduk.

Sosyal Medya DetoksuBalıklı Rum Hastanesi Anatolia Klinikleri Şefi Prof. Dr. Mansur Beyazyürek geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, teknoloji ürünlerinin yarattığı bağımlılık nedeniyle kendisine gelen vaka sayısında son üç yılda ciddi bir artış yaşandığını söylüyor. Blackberry ve iPhone gibi akıllı telefonların yaygınlaştığı bu son üç yılda artan teknoloji bağımlılığının en büyük suçlusu, tabii ki hayatımıza soktuğumuz bu yeni aygıtlar. Gençlerde teknoloji bağımlılığının yaygın olmasının Türkiye için çok ciddi bir sorun olduğunu düşünen Beyazyürek’i haklı çıkaran örnekler ülkemize özgü değil. Bu örnekler tüm dünyada mevcut. Üstelik internet bağımlılarının varlığını ve bağımlılıklarıyla başa çıkma yollarını internet üzerinden takip edebiliyor olmamız, en basit şekilde ironik olarak nitelendirilebilir. İnternet yüzünden obez derecesine gelen gençlerin zayıflama yöntemlerinin anlatıldığı görsel yayınlar mı ararsınız, internette zayıflamaya çalışan kişiler mi ararsınız?

İnternet bağımlılarının, bağımlılıklarıyla başa çıkmak için başvurdukları yöntemlere en son örnek ABD’den geldi. Ülkesinde bir televizyon yıldızı olarak tanınan Mark Malkoff, hayatını devamlı Twitter, Facebook, Youtube, bloglar, haber siteleri ve mail çerçevesinde sürdürdüğünü fark edince sosyal medya detoksu uygulamaya karar verdi. Kendi blogundan duyurduğu ‘sosyal medya detoksu’na beş günlük bir zaman biçen Malkoff, bağımlılığının vahametini gözler önüne serecek bir şekilde de, internetten fazla uzak kalamayacağı için bu beş gün boyunca kendini evinin banyosuna kilitledi. Mark Malkoff, “Geçmişte internetten uzak durmaya çalışmıştım ama bu sadece birkaç saat sürmüştü. Sosyal medya detoksumu bu kez gerçekleştirebilmek için dikkatimi dağıtacak ya da beni internete sevk edecek hiçbir şey olmamalı,” diyerek kendini banyoya kilitlemesini meşrulaştırıyor! Tabii Malkoff banyosunda kilitli kalacağı beş gün için bir de yapılacaklar listesi hazırlamış. Malkoff’un durmadan ertelediği ama sosyal medya detoksu sırasında yapmaya karar verdikleri şöyle: “Sevdiklerine mektup yazmak, ABD Başkanlarını sırasıyla ezberlemek, ülkelerin nerede olduklarını ezberlemek ve Thomas Pynchon’ın Rainbow’s Gravity adlı kitabını okumak.” Mark Malkoff, sonunda 120 saatini internetten uzak bir şekilde geçirdi. Fakat 120 saatin ardından aynı hız ve iştahla sosyal medyanın derinliklerine daldığını blogundan ve Twitter hesabından anlamak hiç de zor değil.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*