Sonbahar Depresyonu Kilo Vermeyi Zorlaştırıyor
19 Ekim 2010
zayiflama
Paylaş

Sonbahara girdiğimiz hatta adım adım kış mevsimine geçtiğimiz şu dönemlerde mevsimsel depresyondan dolayı daha fazla yemek yeme isteği duyulduğundan zayıflama süreci olabildiğince yavaş geçiyor.

Eski çağlarda hayatının büyük bölümünü dış ortamda geçiren insanlara kıyasla bugün çoğunlukla tam tersine kapalı, havalandırması, aydınlatması yapay ortamlarda yaşamaktayız.

Zayıflama depresyonu

Özellikle kış aylarında günlerin kısalması ile güneş görmeden geçen günler kişileri daha da depresif yapmakta.
Güneş insanlar üzerinde fiziksel ve ruhsal açıdan olumlu etkilere sahiptir. Kendine güven, iyimserlik, sosyal ilişki kurmada kolaylık ve mutluluk duyguları verir. Kış aylarında hayvanlarda kış uykusu ihtiyacı doğuran yalnız kalma, uyku hali gibi belirtiler, aslında normal olarak hepimizde bir parça duygusal sakinlik, daha fazla uyku ihtiyacı, karamsarlık biçiminde görülebilmektedir. Bu durum aynı zamanda kişilerin bulaşıcı hastalıklara olan direncini de zayıflatarak, daha sık ve daha ağır hastalanmalarına neden olmaktadır.

Mevsimsel depresyonun mutsuzluk, karamsarlık, ümitsizlik, isteksizlik, uyku bozukluğu, çabuk yorulma, sinirlilik, işe ya da derse yoğunlaşmada sorun nedeniyle hem verimi, hem de sosyal iletişim, daha önce zevk aldığı işleri yapmaktan keyif alamama gibi sorunlara yol açmasına ,çoğunlukla daha fazla yemek yeme isteği duyulduğu için kişinin kilo almasına sebep olmaktadır. . Ancak nadiren iştahsızlık ve buna bağlı olarak kilo kaybına rastlanabilektedir. Özellikle zayıflama programında olan kişilerde en çok görülen diyeti bırakma ,yapamama gibi sorunların yaşandığı mevsimdir bu aylar. Peki bu süreçte ne yapmalıyız?
Evi ya da iş yerini daha aydınlık hale getirmek fayda sağlar. Ayrıca dostlarımızla zaman geçirmek, bu hastalığa bağlı kilo almayı engellemek üzere zayıflama sürecinde sağlıklı biçimde beslenmek, şekerli gıdaları ölçülü tüketmek, vitaminden zengin meyve ve sebze gibi besinler ile süt, yoğurt gibi faydalı besinleri bolca tüketmek faydalı olmaktadır. Haftanın belirli günleri detoks yapmak, hafta sonları kapalı ortamlardan hava soğuk da olsa biraz uzaklaşmak, temiz hava alınabilecek, anlaşabileceğimiz dostlar ve arkadaşlarla bir arada olmak doğru bir davranış olacaktır. Özellikle yurt dışında bu zamanlarda kişiler detoks grupları, zayıflama grupları oluşturarak hem sosyalleşme hemde bu dönemi akıllıca geçirmek için etkinlikler düzenlenmektedirler.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*