Selülite Dur Deme Zamanı
6 Mayıs 2012
zayiflama
Paylaş

Yaza hızla yaklaştığımız şu aylarda herkesi zayıflama telaşı sarmış durumda. Gazete , dergi ve televizyonlar zayıflama ile alakalı yazılar ve yayınlarla dolu. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) zayıflamak isteyen herkes için haftalık kilo kaybının 500 gramla 1 kilo arasında olmasını öneriyor. Zayıflama ile ilgili yapılan son bilimsel çalışmalar ve bilimsel toplantılardaysa haftalık kilo kaybının maksimum 1,5 kiloyu aşmaması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Türk toplumu olarak rahatımıza düşkünüz. Ve sporla ne yazık ki küçük yaşlarda tanışmadığımız için alışkanlıklarımız arasına girmiyor. Bu da ilerki yaşlarda kilo olarak kendini gösteriyor ve bir zayıflama çabası sürüp gidiyor. Bir de yemek düzensizliği eklenince obez bir toplum olma yolunda hızlı ilerlemekteyiz. Kilo ve hareketsiz bir yaşam selüliti de beraberinde getirmekte

20’li yaşlardan itibaren büyüme tamamlandığı için diyet yapılabilmekte. Bu yaşlarda kaslarda fazlalık ve metabolizma hızının yüksek olması kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Ancak yaşla birlikte metabolizma hızının yavaşlaması vücut suyunun ve kasın azalması ile olmakta. Bu sebepten dolayı da zayıflama daha da güçleşmekte.

Selülitle savaşta neler yapmalıyız:

  1. Ananas içersindeki bromalin pigmenti sayesinde , düzenli kullanıldığında yağ yakımını hızlandırdığı ve selülite engel olduğu bilinmekte.
  2. Yapılan araştırmalar greyfurtun da hem zayıflamaya hem de selülite iyi geldiğini göstermekte.
  3. Günde 2 kupa içilen yeşil çayında metabolizmayı hızlandırdığı ve akabinde zayıflamaya etkisi bilinmekte.

Öte yandan Türk insanının zayıflama sürecinde ekmeği tümüyle kesmesi, yeterli kahvaltı alışkanlıklarının olmaması, su tüketimlerinin yetersiz olması, Açlık süresinin 3 saatten fazla olması, gece yenilen fazla meyve alışkanlıkları  yapılan yanlışlar arasındadır.

Doğru beslenerek verilen kilonun selüliti engellediği bilinmekte. Dolayısı ile diyet sürecinde enerjinizi korumak amacı ile ; probiyotik yoğurt, fındık-ceviz, kefir, ayran, taze meyve, yumurta, çavdar ekmeği yenilmesi doğru olacaktır.

Merak edilen diğer bir konuda alkol alımının kilo ve selüliti arttırdığı. Alkol tüketimin kadınlarda 1 birim erkeklerde 2 birim alınması gerektiği. 1 birimden kastımız 1 şişe bira, 1 kadeh şarap, 1 tek rakı.En düşük kalorili içecekse şarap olduğunu söylemeliyiz.

Aşağıda bazı alkollü içecekler ve kalorileri:

33 cc  bira: 170 kalori

1 Duble rakı: 250 kalori

1 Duble votka: 270 kalori

Duble viski    : 138 kalori

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*