San Francisco’da Menü Yanında Oyuncak Yasak
4 Kasım 2010
zayiflama
Paylaş

zayiflama-sanfranciscoobeziteObezite’nin Amerika’da hızla artması üzerine ilk adımı Amerika’nın 12. büyük şehri  olan San Francisco attı ve fast food lokantalarında satılan sağlıksız çocuk menülerinin yanında  bedava oyuncak verilmesine yasak getirildi.

Sağlıklı zayıflama konusunda halkın bilinçlendirilmesinin sağlanmaya çalışıldığı Amerika’da, çocukları yanlış beslenmeye teşvik ettiği iddia edilen çocuk mönüsü uygulamasına, San Francisco’da bazı sınırlamalar getirildi. Bundan böyle 600 kaloriyi geçen, aşırı yağlı ve şekerli içecek içeren ve çocuklara meyve sunmayan çocuk menülerinin yanında oyuncak verilemeyecek.
San Francisco Yönetici Heyeti tarafından 8’e 3 oyla kabul edilen tasarı 1 Aralık’ta yürürlüğe girecek. Benzeri bir tasarı bu yıl içinde Amerika’da Santa Clara’da da onaylanmış ve belli besin değerine sahip olmayan menülerin yanında oyuncak verilmesi engellenmişti.
Amerikan Ulusal Lokantalar Birliği ve McDonald’s alınan bu karara büyük tepki gösterdi. McDonald’s adına konuşan Danya Proud, “Bu kararla hayal kırıklığına uğradık. Bu karar müşterilerimizin istediği birşey değil“.

Menülerle verilen oyuncaklar eğlencenin bir parçası” dedi. Tasarıyı onaylayan San Franciscolu yetkili Eric Mar “Çocuklarımız hasta. San Francisco ülkede çocuk obezite oranlarının en yüksek olduğu bölgelerden biri” dedi. McDonald’s tarafından 1979’da başlanan Çocuk Menüsü uygulaması son yıllarda büyük tepki çekmeye başlamıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*