Rezene
2 Ağustos 2010
zayiflama
Paylaş

Rezene, Foeniculum vulgare, maydonozgiller familyasından hoş kokulu bir bitki türüdür. Sarı çiçekli, 5-10 mm boyunda meyveleri vardır, rezene bitkisi 1-1.5 metre uzunluğuna ulaşabilir. Olgun meyveleri, kökü ve yaprakları kullanılan kısımlarıdır. Tohumları protein ve yağ bakımından zengindir. Akdeniz ve Yakın Doğu orijinli rezene, günümüzde dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Etkileri ve Kullanım Alanları
rezeneKökleri iyi bir idrar söktürücüdür, vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlar ve toksinlerden arındırır. Rezenenin özelliklerinden biri de iştahı baskılamasıdır. Rezene, bu önemli özelliğinin yanı sıra yağların sindirimini hızlandırmak ve mide-bağırsak yollarının peristaltik (ritmik ve kuvvetli kasılıp gevşeme) fonksiyonlarını düzenleyerek sistemin boşalma zamanını kısaltmak ve sistemde gaz birikmesini önlemek sureti ile de zayıflama rejimlerine katkıda bulunur. Temel yağlar bakımından zengin meyveleri sindirimi kolaylaştırarak hazımsızlık ve mide-bağırsak sistemi rahatsızlıklarında etkilidir, aynı zamanda gaz söktürücü, spazm ve karın ağrılarını yatıştırıcıdır (Gastrit, kolit). Rezene ayrıca emziren annelerde süt oluşumunu arttırır.

İçindeki yağ, spazm ve iltihap giderici, balgam söktürücüdür. Diğer özellikleri ise ağızdaki kötü kokuları gidermesi, akciğer ve solunum yolları üzerinde olumlu etkilerinin olmasıdır. Rezenenin zayıflama aşamasında dost bir bitki olduğu su götürmez.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*