Ramazanı Kilo Almadan Geçirmenin Yolları
5 Ağustos 2010
zayiflama
Paylaş

Ramazan ayında bütün gün aç kalınması beslenme düzeninin aksamasına ve beslenme saatlerinin değişmesine neden olur. Bir kaç kilo fazla ile ay kapatılır. İşte bu ayı kilo almadan, formunuzu koruyarak geçirmek için öneriler…Birçok kişi Ramazan ayının gelmesi ile tedirginlik yaşar. Hem oruç tutmak ister hemde kilo alma endişesi ağır basar. Hele bir de zayıflama pogramındaysa.

Ramazan ayında uzun süre aç kalmak, beslenme şeklinin ve saatlerinin değişmesi, hareketin azalması, yemeklerden hemen sonra yatılması gibi pek çok neden fazla kilo sorununu da beraberinde getiriyor.
Uzmanlara göre ramazan ayında yemek yeme şeklinin her zamankinden büyük farklılık göstermemesi gerekiyor.

ramazan sofrasıBu ayda gün boyunca aç kalınacağı düşünülerek oruç tutanlar kırmızı et, ekmek, pilav, makarna, hamur işleri, tatlı tüketimini arttırıyor.Vücudumuz için ihtiyaç duyduğumuz enerji, protein, vitamin ve mineral oranlarının ramazan ayında da değişmediğine göre, Ramazanda gün boyunca aç kalınacağı için aşırı yemek yerine, yavaş sindirilen, kana geçiş hızı düşük (düşük glisemik indeksli) olan esmer tahıl ürünleri, sebze, salata gibi gıdaları tercih etmek daha doğrudur.
Kesinlikle 3 öğün yemek yenmeli. Gün boyunca oruç sırasında vücudumuzda bazı değişimler olmakta. Oruç sırasında kan şekeri düşüyor, vücut ısısı azalıyor. Akabinde üşüme, halsizlik, başağrısı yaşanabilmekte . Oruç esnasında uzun süre aç kalmak normalden fazla ve hızlı yemek yenmesine sebep olmakta. Bu sebeple zayıflamak yerine, kilo alınmakta. Kilo almamak için, sahura mutlaka kalkmak, yedikten sonra mümkünse 40 dakika sonra yatmak, suyu bolca içmek, yağlı yemeklerden uzak durmakta fayda vardır.

Diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıkları olan kişilerin hekimlerine danışmadan oruç tutmalarının yanlış olacağını hatırlatan uzmanlar, bu gruptakilerin oruç tutacaklarsa bir diyetisyen tarafından beslenme düzenlerinin ayarlanmasını öneriyorlar.
Dolayısı ile hem sağlıklı bir şekilde Ramazan’ı geçirmek hemde Ramazan’dan sonra zayıflama psikolojisine girmemek için öncelikle sahuru atlamamak,iftarı çorba ile açmak, çok fazla yemeden kalkmak ve iftarla sahur arasında az da olsa yemek yemek doğrudur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*