Ramazanda Beslenme Önerileri ve Spor
13 Ağustos 2010
zayiflama
Paylaş

Ramazanda Beslenme Ramazan ayının sıcaklara denk gelmesi nedeni ile oruç tutan kişilerin, diğer zamanlarda olduğu gibi sağlıklı, dengeli, yeterli beslenmeye önem göstermeleri gerekmektedir. Genelde 3-4 öğün yenilen yemeklerin aksine, Ramazan ayında beslenme düzeni tamamen değişmekte , bu dönemde 2 öğüne sıkıştırılmaktadır.

Özellikle tatlı, hamur işleri gibi karbonhidrat ve yağ içerikli besin tüketiminde artış olmakta, buna karşılık su, sebze ve meyve, kurubaklagiller tüketimi azalmaktadır. Oysaki, vücudunuzun günlük alması gereken protein, vitamin ve mineral oranları aynıdır. Yapılan en büyük yanlış Ramazanda alınan gıdaların yanlış şekilde alınmasıdır. Kişiler Ramazan ayına girerken ya zayıflama düşüncesi ile girer yada kilo alma korkusu ile…

Kilo sorunu olan kişiler Ramazan ayını zayıflamak için bir fırsat olarak görüp sadece iftarda yemek tüketmektedirler. Böyle bir düşünce ile yapılan beslenme şekli kişide zayıflama yerine kilo alma durumunu doğurabilmektedir. Bazal metabolizma hızının yavaşlaması, iftar ve sahur vakitlerinin günün az hareket edilen zamanlara denk gelmesi, kan şekerinin düşmesi ile tatlılara karşı isteğin artması kişilerin bu dönemde zayıflamak bir yana kilo almalarına sebep olmaktadır.

Diğer taraftan oruç tutan kişiler eğer çalışmıyorlarsa günlük enerji miktarlarını azaltmak için daha fazla uyumaktadırlar. Bu tarz bir davranış belki açlığı ve susamayı geciktirir ancak metabolizmanın yavaşlamasına da neden olmaktadır. Her zaman denildiği gibi kişi formunu korumak yada zayıflamak istiyorsa her ne olursa olsun günlük aktivitesini arttırmalıdır. Bu riskli dönemde kilo alma ve Ramazandan sonra zayıflama sendromu yaşamak istemiyorsak…

Ramazanda sahura kalkmak önemli. Sahura kalkmadan akşam yenen aşırı yemek , 12 saat olan oruç zamanının 16 saate çıkması ve ilerleyen zamanlarda kan şekerinin düşmesine neden olmakta. Bu da kişinin veriminin düşmesine neden olmaktadır.

Ramazan süresince beslenme konusunda şu noktalara dikkat etmekte yarar vardır:

• Sık sık ve azar azar beslenilmelidir (sahur, iftar ve 2 – 3 ara öğün şeklinde).

• Besinler çok iyi çiğnenmeli, yavaş yenilmelidir.

• Mutlaka sahura kalkılmalı ve yemek yemek yerine hafif bir kahvaltı tercih edilmelidir.

• Uzun bir açlık sonrası, iftara mümkünse 1 kase çorba ile başlayarak 5 – 10 dakika kadar yemeğe ara verilmeli, ardından ana yemeklere devam edilmelidir.

• İftar ile sahur arasında belirli aralıklarla su ve diğer içeceklerden yeterince içilmelidir.

• Daha hafif ve sağlıklı olması için yiyecekler kızartma ve kavurma yerine; haşlama, ızgara yapma, buğulama veya fırında pişirme yöntemleri ile hazırlanmalıdır.

• Oluşabilecek kabızlığı önlemek için, lif oranı yüksek gıdalar (kurubaklagiller, kepekli tahıllar, sebze ve meyveler) tercih edilmelidir.

• Lokma, tulumba, baklava gibi ağır tatlılar yerine; sütlü, meyveli tatlılar tercih edilmelidir. Hatta bu tatlıların yapımında – enerji alımını azaltmak adına – yapay tatlandırıcılar tercih edilebilir.

Oruç tutan kişiler Ramazan ayı sonrasında eski beslenme alışkanlıklarına geri döndüklerinde daha fazla yeme eğiliminde bulunmaktadır. Ramazan ayı süresince özellikle 2. haftadan sonra yavaşlayan metabolizma için, ardından gelen “Şeker Bayramı” yenilen tatlıların yağ olarak depolandığı riskli bir süreç olarak görülmektedir. Benzer ilkelere bayramda da dikkat edilmesi bu süreci daha sağlıklı bir şekilde geçirmeyi sağlayacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü
Yorumlar

*