Ramazan Bayramı'nda Kilo Almamak için
9 Eylül 2010
zayiflama
Paylaş

Beslenme şeklinin ve düzeninin tümüyle değiştiği Ramazan ayında, kilo almamak ve kilo kontrolünü sağlamak oldukça güçtür. Hele birde Ramazan öncesinde zayıflama programına dahil olduysak ve oruç tuttuysak…

Bir ay boyunca sahurdan iftara kadar bir şey yememeyi ve içmemeyi öğrenen vücudumuzun tekrardan eski düzene geçişi birkaç gün alabilir. Eğer Ramazan ayında kilo aldıysanız, bayram sonrası bu kiloları bir an önce verme telaşına kapılıp, yanlış yöntemlerle kilo vermeye çalışmayın. Bir ay gibi uzun bir dönemde alınan kiloları 3 veya 5 günde tek besine dayalı hızla zayıflama şeklinde olan popüler diyetlerle vermeye yönelmeyin. Eğer ki; vücudunuzu çok iyi tanıyorsanız kendiniz de size uygun bir zayıflama yöntemi ile de dengeli beslenerek kilo verebilirsiniz. Uzmanlar ek gıda takviyelerini kullanabileceğinizi ancak ister zayıflama programınızda, isterseniz sağlıklı beslenme düzeninizde mutlaka ara öğünleri unutmamanız gerektiğini ifade ediyorlar.

Bayramda yağlı, kızartılmış, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar, meyve tatlısı veya dondurma tercih edilebilir.

Ramazan ayında kilolar nasıl verilirÖzellikle Ramazan boyunca iftarda yemek yenmesinden dolayı metabolizma yavaşlamakta ve sindirimsel sorunlar baş gösterebilmektedir. Tekrardan 3 öğün normal yemek düzenine geçilmesinden dolayı hem metabolizmanın hızlanması hem de sindirimsel sorunları yaşamamak için akşamları az yağlı yemeklerin yenmesi doğru olacaktır. Ayrıca metabolizma hızını arttırmak için ara öğünlerin mutlaka olması gerekmektedir. Sağlıklı zayıflama kategorisinde unutulmaması gereken en önemli maddeler arasında midemizi asla aç bırakmamak yer almaktadır.

Ramazan ayı süresince dikkat ettiğimiz sıvı tüketimine sağlıklı ve dengeli beslenmenin temel prensiplerinden olduğu için Ramazan ayından sonrada dikkat edilmesi gerekir. Susuz kalma kişilerde yorgunluk, sersemlik, deride kuruma, sıcaklık hissi ve sindirim sisteminde kabızlık gibi problemlere neden olur. Bunun için muhakkak günlük su tüketiminizin minimum 8-10 su bardağı (1,5-2 lt), toplam sıvı miktarının ise 12-15 su bardağı (2,5-3 lt) olmasına özen gösterilmelidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*