Polise Zayıflama Soruşturması
2 Eylül 2011
zayiflama
Paylaş

mehmetsalihkesmezGeçen mayıs ayında Polis Başmüfettişliğine getirilerek merkeze alınan Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez’in Adana’da kilolu polisleri zayıflamaları yönünde psikolojik baskıya maruz bıraktığı  ve kendilerini obez kategorisine soktuğu ifade edilerek soruşturma başlatıldı.

Adana Emniyet Müdürlüğü ve Çukurova üniversitesi işbirliği ile Mehmet Salih Kesmez’in talimatı ile aşırı kilolu polislerin sistemli zayıflaması için çalışma başlatıldı. Ancak bu durum polislerde zayıflama sendromuna dönüştü. Adana kadrosunda görevli 6 bin 987 polis mercek altına alınıp 578 polisin aşırı kilolu olduğu belirlenip derhal zayıflama programına dahil edildi.
Polislerin sağlıklı ve fiziksel olarak düzgün görünmesi için yapılan zayıflama çalışmasında  psikolojik baskı gördüklerini iddia eden bazı polisler, Başbakanlık İletişim Merkezi’ne Müdür hakkında şikayette bulundu. 182 polisin kilo veremediği için görev yerlerinin değiştiği, bazı polislerin hızlı kilo vermek için ilaç kullanıp sağlığını bozduğu iddia edildi. Bazı polislerin ise yaya devriyeye çıkartıldığı ileri sürüldü.

İddialar üzerine, Emniyet Genel Müdürlüğü’nce görevlendirilen polis başmüfettişleri, zayıflama programıyla ilgili soruşturma başlattı. Bakımyurdu Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü binasına gelen müfettişler, kilo vermesi için programa dahil edilen 9’u obez olarak değerlendirilen 578 aşırı kilolu personeli ifadeye çağırdı. Müfettişlerin talimatıyla ifade vermeye gelen polisler zayıflama uğruna yaşadıkları sıkıntıları anlatarak, “Mesleki tecrübe ve branş uygulaması dikkate bile alınmadı. Kilolu memurlar sokağa çıkmaya zorlandı. Listede adını görenlerin psikolojisi bozuldu. Kilo vermediği taktirde sürgüne gönderilme korkusuna kapılan bazı arkadaşlarımız, sırf zayıflayabilmek için ilaç kullanmaya başladı. Bu yüzden sağlığı bozulanlar oldu. Yuvaları dağılma noktasına geldi” dediği öğrenildi. Aşırı kilo sınırının altına inen ve zayıflama savaşını kazanan polislerin ise gömlek ve takım elbise ile ödüllendirildiği de kaydedildi. Müfettişlerin kilolu listesindeki tüm polisleri dinledikten sonra iddialarla ilgili rapor hazırlayacağı bildirildi.

Polisin zayıflaması sağlığının düzelmesi demek

Emniyet müdürüS alih Kesmez zayıflama programı ile yaptığı açıklamada ” Projeye başlarken, kilolu personelin zayıflatılmasını kendimiz için istemedik. Bu polislerin çoğunun bakmakta olduğu aileleri var. Aşırı kilo bir süre sonra sağlık sorunlarına neden oluyor. Bu nedenle birinci derecede kendi sağlıklarını düşünüyoruz. Tabii bu projenin bir ayağı olan devriye uygulaması, kentin huzuru açısından da büyük önem taşıyor. Bu sayede vatandaş, daha çok polisi görüp, kendini güvende hissedecek. Suç işlemeye hazırlananlar da buna cesaret edemeyecek. Eğer olur da suç işlenirse bu devriyelerimiz, diğer ekiplerden de yardım alarak bu sorunu çözecek.” demişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*