Patlıcan
28 Kasım 2012
zayiflama
Paylaş

Patlıcan

zayiflama-patlicanYaz sebzelerinden patlıcan, kendini güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyan mor rengiyle iyi bir antioksidandır. Hücreleri dış etkenlerin verebileceği hasarlara karşı koruyan ‘nasunin’ adlı bir madde içerir; bu da patlıcanın sağlığa yararlı yönünü güçlendirir. Ayrıca harika bir lif kaynağıdır. Bu yönüyle bağırsak dostu sebzelerin arasında olan patlıcanı, yemek ve salatalarında bolca kullanmalısın. Oldukça düşük kalorili olan bu sebzeyi az yağlı olarak ve doğru baharatlarla soteleyebilir, salatasını yapabilir veya Türk mutfağının ana yemeklerinden biri olan imam bayıldı şeklinde servis edebilirsin.

Sote sebzelere de çok yakışan patlıcan iyi bir garnitürdür. Ona rengini veren sağlıklı pigmentler, vücudunun yağ metabolizmasını da dengeler. Vücutta LDL kolesterol başta olmak üzere sağlıklı yağların bozulmasına engel olur. Bu da başta beyin hücrelerinin korunmasında önemlidir.

Mutfakta daha sık nasıl kullanırsın?

> Patlıcanı sıcak veya soğuk zeytinyağlı olarak pişirebilirsin. Bol soğan, domates ve sarımsak kullan. I kıtta imam bayıldı yaparken soğan yerine harcına sadece sarımsak ve az domates kullanabilirsin. Böylece hem çok faydalı, hem de lezzetli olur.

 

>  Közlenmiş patlıcanı meze şeklinde hazırlamak yerine, çoban salatasının içinde tüketebilirsin. Ayrıca peynir ve nohut da eklersen, ana yemek kadar doyurucu olabilir.

>  Brokoli, mantar ve renkli biberlerle patlıcanı soteleyip, fesleğen, sarımsak ve domatesli sosla karıştır. Bunu etin yanına garnitür veya ızgara hellim peyniriyle başlı başına yemek olarak değerlendirebilirsin.

>  Közlenmiş patlıcanı çatalla ezip. domates, biber, dereotu ile menemen gibi pişir. Üzerine yumurta kırarak kendine hafif bir öğle yemeği hazırlayabilirsin.

>  Ali nazik gibi yemekler hep çok sevilir. Sen de formunu bozmadan sağlıklı yemekler hazırlamak için közlenmiş patlıcandan faydalan: Somon, et, tavuk ve döner, patlıcan yatağında çok daha lezzetli olur.

>  Mangal keyfinde patlıcanları da şiş yapmayı unutma!

 

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*