Oruç Tutarken Zayıflama ve Dikkat Edilecekler
4 Ağustos 2011
zayiflama
Paylaş

Ramazanda-orucRamazan ayının gelmesi ile birlikte ‘ Oruç’  bir diyet , bir zayıflama olarak görülür. Oysa ki; uzmanlarında ifade ettiği gibi Oruç,  asla bir diyete başlama yolu  olarak görülmemeli  aksine dengeli ve sağlıklı bir beslenmenin temeli olarak alınmalı. Bu şekilde görülürse zaten zayıflama da akabinde kendiliğinden olacaktır.

Zayıflama.net ekibi olarak orucun bedensel ve fiziksel anlamda sağlığımızı güçlendirdiği , bir ölçüde de iyileştirdiğini düşünmekteyiz. Öte yandan bu süreçte dikkat etmemiz gereken durumlarda söz konusu olmakta. Sahura kalkmak, akabinde bir süre uyanık kalmak yada hiç uyumamak bölünmüş bir uyku düzenine yol açar. Gün içerisinde bilişsel yetilerde gerileme olabilir. Konsantrasyon güçlüğü çekilebilir. Dikkat azalabilir. Bellekte zayıflama olabilir. Bu nedenle oruç tutanların trafikte ve iş kazaları konusunda dikkatli olmaları gerekmekte.

Oruç tutmak isteyen tüm hastalara ramazan öncesi ve sonrasında doktor kontrolü önerilir. Bir önceki ramazan ayınında baz alınıyor olması gerekir. İftarda ve sahurda bol sıvı alınması, şeker ve yağ tüketiminin kısıtlanması, sahurda özellikle glisemik indeksi düşük besinleri tüketmeleri tavsiye edilir.

Vücut doğal ve düzenli olarak solunum yoluyla , terlemeyle, idrar ve dışkıyla su kaybeder. Normal zamnlarda kaybedilen sıvı alınan sıvı ile karşılanır. Oruçluyken su içmek mümkün olamadığından susama hissi ve vücudun sıvı gereksinimi giderilemez. Vücut bu duruma kayıpları azaltarak uyum sağlamaya çalışır: idrar azalır ve yoğunlaşır, kalın bağırsaktan daha fazla su geri emildiğinden daha katı dışkı oluşur.  Ramazan ayında kabızlık yakınmalarındaki artışın en büyük nedenlerinden biri de budur. Oruç zamanında zayıflama programına devam eden kişilerinde mutlaka  iftardan sonra sahura kadar bol sıvı almaları ve vücutlarını sulamaları gerekmektedir. Terle birlikte su ve mineral kaybının olması bir takım rahatsızlıklara neden olabilir. Bu yüzden iftar ve sahurda yenecek besinler özenle seçilmeli.

Beynin doyma emrini 15-20 dakika sonra verdiği düşünülürse, çok hızlı yemek yemek yüksek miktarda besin tüketilmesine meydan vermektedir. Bu da  zayıflamak bir yana dursun kilo alımına zemin oluşturmaktadır.

Dolayısı ile  Ramazan Bayramından sonra hızlı zayıflama programlarına başlamak yada yazılı basında yer alan zayıflama menülerine abone olmamak için sağlıklı beslenerek oruç açmak ve sahuru kapamak yeterli olacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • Harika
 • Süper
 • Üzücü
 • Kızdırıcı
 • Gereksiz
 • Düşündürücü
Yorumlar
 • Fatma

  Merhabalar
  Yaklaşık 15 gündür Ramadan Tablet kullanıyorum ve 4 kilo verdim.Bu ürünü kullanan benden başka biri var mı acaba?Hem rahat oruç tutmamı sağlıyor hemde sağlıklı bi şekilde klo verdiriyor.Ben çok memenun kaldım gerçekten.Eğer kullananlar varsa cevabınızı bekliyorum

  Cevapla
 • Pablita

  Hi 30-Days, great site. I was asking myelsf if you would be interested to publish an article about help fat loss. It would be a great help for lots of people who are desperatly trying to lose weight daily.Keep on the good work.

  Cevapla

*