Oruç Bir Zayıflama Yöntemi Olamaz
14 Ağustos 2010
zayiflama
Paylaş

oruç ile zayıflamaRamazan ayı ile birlikte beslenme yöntemleri ile ilgili uzmanlardan alınan bilgiler doğrultusunda oruç tutmanın asla bir zayıflama yöntemi olarak görülmemesini, iftar ve sahurun düzgün ve hafif beslenerek geçirilmesi gerektiği belirtilmiştir.Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ali Tüzün, yaptığı açıklamada, orucun zayıflamak için alternatif bir zayıflama diyeti olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

Ramazan ayının gelmesiyle oruç tutan bazı insanlarda, orucun diyet yerine geçtiği gibi yanlış bir kanaatin olduğunu ifade eden Tüzün, “Oruç diyet yerine geçmez, sadece zayıflamak için oruç tutulmaz” dedi. Ayrıca ramazanda kabızlığın olabileceğini bu yüzden de yürüyüş, hareketlerin azaltılmaması gerektiğini de ifade etmiştir.

Ramazan’da beslenme üç hatta dört öğüne yayılmalıdır. Hafif bir iftar açılışı, iftar, gece ara öğün ve sahur şeklinde düzgün olarak sıvı ve gıda alınmalıdır. Yemek esnasında asla hızlı yemek yenmemeli, gıdaların iyice çiğnenmesi gerekmektedir.

Günde üç kere alınacak ilaçlar iftar,gece ve sahur şeklinde alınmalı asla atlanmamalıdır. Ramazan ayında yağlı yiyecek tüketimi reflü, kabızlık, hazımsızlık şikayetlerini arttıracağından özellikle gece ve sahurda lifli ve posalı gıdaların tüketilmesine özen gösterilmelidir. Ayrıca bu tarz bir beslenme zayıflamaya da yardımcı olacaktır.

Oruç zayıflama yöntemi değil

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü