Neden Zayıflayamıyorum?
21 Haziran 2011
zayiflama
Paylaş

Genelde en çok sorulan sorudur bu “ neden zayıflayamıyorum?” . Teknolojinin gelişmesi ile iş yoğunluğunun artması, ailede herkesin çalışır durumda olması, yemek düzeninin alt üst olmasına neden olurken zayıflama sorunu aslında obezite aldı başını gitti.

Gerek görsel gerekse de  yazılı basında kilo vermek için diyetler, detoks programları , yapılması gereken sporlar ve daha nicelerini görürüz. Hangisinin zayıflamamıza etkisi olduğunu bilemeyiz. Bu süreçte kulaktan kulağa fısıltı gazetelerinden gelen zayıflama yöntemleri ne de kapımızı kapatmayız. Çünkü özellikle zayıflama konusunda o kadar kararlıyızdır ki; başarısız olmayı kabul bile etmek istemeyiz.Biraz ondan biraz bundan diyerek zayıflama ile ilgili gelen bilgileri dener ve çoğunlukla hüsranla kilo verme işimizi bitiririz.

Her başarısızlık genellemeye bakıldığında tekrar başlama azmini azaltır.  Bunun etkisi zayıflama da da kendini gösterir. İnsanlar zayıflama sürecinde zayıflamayı yanlış biliyorlar ve başarısızlık durumunda mevcut kilolarını içlerine sindirmeyi çalışıyorlar.

İşte kendi vücudunu bilmenin önemi burada ortaya çıkıyor. Öncelikle kişi daha önce zayıfsa ve hayatında bir kaç nedenden dolayı örneğin: doğum , kilo almış ve verememişse bunun nedenlerini önce araştırmalı. Hormonal bir sorun var mı? Tiroid sorunu bulunuyor mu? Sindirim sistemi sorunu yaşıyor mu? Kabızlık biliyorsunuz ki; kilo verememenin en büyük nedenlerinden biridir.

Zayıflamak isteyen kişilerin öncelikle öğün düzenlerini oturtmaları gerekmektedir. Eğer zayıflamak isteyen kişi bir bayansa kadınsal hastalıkları var mı ? buna baktırması şart. Kişinin uyku düzeni de zayıflama sözlüğünde zayıflayamamanın en büyük nedenlerinden biridir.  İnsülin rezistansı, leptin hormonu, çinko eksikliği, krom eksikliği, alerji durumu, mineral dengesi hatta psikolojik durumunun bile zayıflama yolunda araştırlması ve düzenlenmesi gerekmektedir.

Diyet listelerinin bolca olduğu günümüzde kişi zayıflama işinin o menü ,o diyet listeleri ile hallolacağını zannediyor.  Aksine bilinçsizce yapılan diyetler kilo verdirmekten çok kilo alımına neden olmakta. Ya da kişi hızla kilo verirken gene hızla diyeti b ıraktıktan sonra kilo almaktadır. Peki ne yapacağız?

Yukarda da bahsettiğim gibi öncelikle vücudumuzda kilo vermemizi engelleyen sorunlar var mı? bunlara baktırarak işe başlamalıyız. Sorun varsa zaten doktorlar ve akabinde diyetisyenler size gerekli müdahaleyi yapacaklardır. Eğer hiç bir sorun yoksa gene diyetisyen  yada gerçekten güvendiğiniz , sizi motive den bir kişi  ile zayıflama işine başlayabilirsiniz. Çünkü herşey beyinde başlıyor. Yanında mutlu olduğunuz kişi bu bir arkadaşınız, bir danışman hiç fark etmez varsa derhal kendisinden yardım isteyin. Ne kadar mutlu ve motiveli olursanız zayıflama sorununu da bir o kadar kolay halledersiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü
Yorumlar
  • Pingback: “Diyet Yapıyorum Zayıflayamıyorum” diyenlerden misiniz? » Zayıflama.NET

  • f6ncelikle alemin rernlekini daimi takip eden bir mfcziksever olarak alemin seslerini ae7manıza ne kadar sevindiğimi anlatamam sayenizde aleme kuş bakışı caka satacağımız bir yerler var şarkı hakkında ise; bana kalırsa sadece mfczik haliyle dinlenilecek bir şarkı olmanın f6tesindedir enfestir.farid mfcziğini konuşturmuştur ama sf6zleri ayrıca dinlenilmeye layıktır anlamasak da anlaşırız .ayırca manasını da bugfcn araştırdım en az şarkı kadar etkileyici ve ben ilk settar’dan dinlemiştim onu almamışsınız Abdullah bey e7ok gfczel yorumladığını hatırlatırım selam ile hep yaşasın ve hayırlı olsun alemin sesleri:))

    Cevapla

*