Neden Detoks Yapmalıyız?
30 Ağustos 2010
zayiflama
Paylaş

Dergilerde, gazetelerde detoks-zayıflama ikilisi yazılıp çizilmekte. Evet toksinlerden arınmak metabolizmanın hızlanması demek. Bu da zayıflama sürecinde olan vücut için hızlı bir zayıflamadır. Peki bu kadar yazılıp çizilen detoks hakkında ne derece bilgiliyiz? Ayrıca neden detoks yapmalıyız?

neden detoks yapmalıGençliğinizdeki gibi enerjik ve 10 yaş daha genç görünmek ister misiniz? O zaman detoks yapın. Detoks bedeniniz için bahar temizliği gibidir. Ciddi bir arınma süreci. Bedenimiz akıllı bir mekanizmadır. Yaşamsal önem taşıyan organları toksinlerden temizler ve temizleyemediği toksinleri onlardan uzak bölgelere depolar. Vücuttaki toksin miktarı arttıkça sağlığımız zarar görür. Bu toksinler sindirim sistemimiz ve enerji üretimimize zarar verir. Bağışıklık sistemimiz zayıf düşer ve hastalıklara davetiye çıkar.

Zayıflama yolunda gözardı ettiğimiz en önemli konu organlarımız. İçimizde neler olduğunu bilip ona göre bir zayıflama yöntemi ve beslenme düzeni seçerek hem organlarınızı sağlıklı tutup hemde hayatınız boyunca zayıflama derdi olmadan süren bir hayat yaşayabilirsiniz. .
Detoks açısından baktığımızda bedenimiz kendini altı farklı yolla temizler.

Lenf sistemi: Hücrelerdeki atıkları toplar ve gereken yerlere ulaştırır.
Bağırsaklar: Katı atıkları dışkı haline getirerek bedenden atar.
Böbrekler: İdrardaki asitli atıkları filtre eder ve atar.
Karaciğer: Detoks işleminin kontrol merkezidir. Atıklar burada işlemden geçer ve vücuttan atılmak üzere farklı kanallara doğru ayrıştırılır.
Akciğerler: Soluduğumuz havayı filtre edip temizler.
Sinüsler: Balgamın atılmasını sağlayan başlıca kanaldır.
Deri: Beden ısısını düzenler ve diğer kanallar dolu olduğunda asitli atıkların ve diğerlerinin bedenden atılmasına yardımcı olur.

Detoks bedenimiz için zor bir süreçtir ve ona ne kadar yardım edersek bu süreci o kadar rahat atlatır.
Taze meyve ve sebzeler açısından zengin bir beslenme, hem ihtiyacımız olan enerji ve besinleri temin eder hem de az atık üretir.
Böbreklerdeki fazladan asitin atılmasına bol bol iyi su içerek yardımcı oluruz.
Egzersiz yaparken alınan derin nefesler ve harekete geçen dolaşım sistemi hücrelere daha fazla oksijen ve besin gitmesini sağlar.
Terleme sırasında gözenekler açılır ve temizlenir.
Derin nefes almak akciğerler yoluyla asitli atıkların temizlenmesini sağlar.
Adalelerimizi hareket ettirmek lenf sisteminin yabancı maddelerden kurtulmasını destekler. Ayrıca dışkının bağırsaklarda ilerlemesine yardımcı olur. Hareketsiz bir yaşam atıkların atılmasını yavaşlatarak sağlığa zarar verir.

Bedenimiz toksinlerden kurtulup, dinlendiğinde , kendini onarıp daha sağlıklı ve enerjik ve sağlıklı bir yaşama geçeriz. Yılda bir iki kez uygulayacağınız detoks programı, daha sağlıklı, üretken ve keyifli bir yaşam kurmanız için gerekli zemini hazırlamanıza yardımcı olur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*