Müebbet Zayıflama Yolu
26 Ekim 2015
zayiflama
Paylaş

Yazı bitirdik, sonbahara geçtik. Emin adımlarla kış mevsimine giriyoruz. Yaz yaklaşırken hızlı bir şekilde yerleşen zayıflama endişemiz kışla birlikte yavaş yavaş sönmeye başladı. Çünkü kışın kalın elbiselerin, montların altında saklanabilecek kilolar… Her sene yeni bir zayıflama sendromu yaşamak yerine neden müebbet sürdürülecek bir yemek alışkanlığı edinmiyoruz?

Söylemesi bir o kadar çabuk çıkan kalıcı zayıflamanın gerçek hayata uygularken zorluğunu nasıl yok edeceğiz?
Bu konuda İç Hastalıkları uzmanı ve Metabolik Balans Uzmanı Dr. Onur Yozbatıran dan alınan bilgiler çerçevesinde aşağıdaki unsurların önemi bir kere daha ortaya çıktı:
ŞİŞMANLIK HASTALIKTIR
Zayıflamaya çalışırken inşa edilen en önemli hata nedir?

Toplumumuzda şişmanlığı estetik bir sorun olarak gren bir çok insan var. Oysaki; şişmanlık bir hastalıktır ve buzdağının görünen kısmıdır.  Buzdağının altında diyabet, kolesterol, yüksek tansiyon ve insülin direncinin bulunduğu metabolik sendrom tablosu yatar. Aslında her biri ciddi bir sağlık problemi meydana gelen bu hastalıklara sebep meydana gelen mekanizmayı tedavi etmeden inşa edilen diyetler ya hiç başarıya ulaşmaz ya da kalıcı olmaz. Öte yandan herkesin kendi hormon değerleri ile kodlanmış metabolizma özellikleri vardır ve bu özellikler ikinci bir kişiye hiçbir zaman benzemez. Kilo alırken bu özellikler devrededir; verirken de kilo almaya sebep meydana gelen faktörlerin bilinmesi gereklidir.
Bu kodları nasıl çözeceğiz?

Bu tamamiyle tıbbi bir yaklaşım gerektiren durumdur. Laboratuvar tetkikleri ile çözülebilir. Son yıllarda tüm dünyada şuurlu ve kalıcı kilo vermek isteyen kişilerin uyguladığı Metabolik Balans programı bunu hedefliyor. “Metabolik Denge” olarak ifade edebileceğimiz Metabolik Balans yalnızca bir zayıflama programı değil, adı üstünde metabolizmanın dengeye sokulması programıdır. 2002 yılında Alman Tabip Wolf Funfack tarafından geliştirilen program yalnızca tıp doktorları tarafından uygulanıyor. Hedef, kişinin kilo vermesini ya da var meydana gelen kilosunu korumasını sağlarken metabolik sendrom tablosunun da önüne geçmek. Yani şekerini, tansiyonunu, kolesterolünü düşürmek, kalbi, böbrekleri korumak. Metabolik Balans programına başlamadan önce kilo vermek isteyen kişiden ayrıntılı kan testi istiyoruz. Bu testlerde böbrek, pankreas, tiroit ve karaciğer değerlerini inceleyerek problem olup olmadığına bakıyoruz. Şayet metabolik bir problem varsa önce ona müdahale etmek gerekiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*