Metabolizma Zayıflama İlişkisi
28 Temmuz 2010
zayiflama
Paylaş

zayiflama-hizlimetabolizmaMuhtemelen metabolizma kelimesini pek çok sefer duydunuz. Peki metabolizmanın zayıflama da nasıl etkili olduğunu, zayıflama ile arasındaki sıkı bağı biliyor musunuz? Metabolizma; vücut içinde meydana gelen süreçlere ve tepkilere verilen isimdir. Tüm bu süreçlerin gerçekleşmesi içinde yediğimiz gıdalardan kalori şeklinde aldığımız enerjiye gereksinim vardır.

Temel metabolik hızınız, vücudunuzun dinlenirken yaktığı enerjinin (kalori) ölçüsüdür ve dinlenme anındaki bu hız, her gün yaktığınız kalori miktarının yaklaşık yüzde 75’i kadardır. Yaptığınız faaliyetlerin seviyesi, vücut özellikleriniz, yaş, cinsiyet, genler ve kilo gibi birçok faktöre bağlı olduğundan gün boyunca ne kadar çok aktif olursanız metabolizma hızınız o kadar çok artacak, yani o kadar çok kalori yakacaksınız…

Peki metabolizma zayıflama denkleminde ne tarafa oturuyor?

Zayıflama açısından ‘alınan enerjinin’, ‘harcanan enerji’den daha az olması gerekir ve bu da kalori kontrolü, zayıflama programları ile gerçekleştirilebilir. Egzersiz ve protein tüketiminin her ikisi de Temel Metabolizma Hızınızda önemli bir düşüş yaşanmasının önüne geçmeye yardımcı olabilecek kas kütlesini korumaya yardımcı olması açısından önemlidir.

BMR değerinizi arttırmanın etkili yollarından biri ise metabolik açıdan aktif bir doku olan kas oluşturmakla gerçekleştirilebilir; yaklaşık 450 gram kas kütlesi, dinlenme sırasında günde 14 kalori civarında yağ yakmaktadır ve bu nedenle kas oluşturma metabolizmanızı canlandırmanın en iyi yoludur. Ancak yaşlandıkça kaslarımızı da kaybederiz ve bu nedenle de metabolizmamız yavaşlar. İşte bu yüzden yaşlandıktan sonra eskisi kadar çok yemek yemeğe ihtiyacımız olmaz. Yaşlanma süreci ile savaşmak için sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzını bugünden hedeflemeli ve gelecekte de sürdürmeliyiz…

Metabolizmanızı hızlandırmanın diğer yolları:

Egzersiz: Metabolizma hızınız, egzersiz yaparken ve egzersizin ardından kısa bir süre boyunca artar.

Kafein: Kalp çarpma hızını arttırdığından metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Protein tüketimi: Metabolizmayı karbonhidratlardan daha fazla arttırır, çünkü proteini sindirmek için daha fazla enerji harcanır; bu nedenle protein dolu öğün arası atıştırmaların yanı sıra sağlıklı protein kaynakları tüketmeyi amaçlayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*