Metabolizmam Yavaş Zayıflayamıyorum Diyenlerden misiniz?
28 Mayıs 2011
zayiflama
Paylaş

Çoğunlukla aşırı kilolu insanların büyük bölümü  “Su içsem yarıyor , bir türlü zayıflayamıyorum. Benim metabolizmam yavaş” açıklamalarında bulunur. Metabolizmanın yavaş olduğunu varsayıp zayıflayamıyorum demek ne kadar deoğru olabilir ki…Oysaki endokrinoloji uzmanlarının hepsinin söylediği kilolu insanların metabolizmasının daha çok çalıştığı. Peki o zaman bu zayıflama neden gerçekleşmiyor?

Neden zayıflayamıyorumZayıflamak isteyipte zayıflama yolunda aşama kaydedemeyen kişiler için zayıflamayı neler etkiliyor buna bakalım. Bizim bazal metabolizmamızın yüzde 70’i genetik yani aileden gelen DNA kodlarımızla belirlenir. Geriye kalan yüzde 20’si spor ve egzersizle, geriye kalan bölümü ise vücutsal işlevlerle oluşur ve yüzde 100’ü tamamlanır. Sporun önemi burada ortaya çıkar. ilk olarak spor bazal metabolizmayı hızlandırır ve kişinin zayıflamasına çok büyük yardımı olur. İkincisi ise yukarda belirttiğimiz %20 lik kısımla, hareketle tükettiğimiz enerji miktarını arttırır ve dolayısı iki ayrı yolda metabolizmayı etkiler.Bazal metabolizma hızı artan kişinin zayıflaması diğer kişilerden daha fazladır. Peki bazal metabolizma nedir?

Bazal Metabolizma nedir?

Bazal metabolizma bir insanın istirahat halinde günlük yaşamını idame ettirebilmek için ihtiyaç duyduğu minimum kaloridir. Peki bizim kilo vermemizi engelleyen nedir?

Bütün olay sabah uyandığımız zamandan yattığımız zamana kadar geçen sürede yediklerimiz ve içtiklerimiz. Zayıflamak isteyen kişilerin en büyük hatası zayıflama hayali ile bütün gün aç kalarak dolaşmaları. Sabahtan beri çok düşük kalori alan bir insan vücudundaki şeker depolarını tüketir ve kalori ihtiyacını karşılamak için kaslarını kullanmaya başlar. Bir miktarda yağ yakar. Ancak akşam saatlerinde hipoglisemi başlar ve aşırı derece acıkmış olarak yemeğe oturur. Ve önüne ne gelirse yer. Ve vücut direk bu besinleri depolar. Aslında zayıflama düşüncesi ile yapılan spor siz yanlış beslendiğiniz için zayıflatmak yerine kilo aldırarak hayatınıza girer.

Zayıflama yönteminiz ne olursa olsun kesinlikle egzersizi hayatınıza sokun. Kardiyovasküler hareketler metabolizmanızı hızlandırıp daha hızlı zayıflamanıza yardımcı olur. Önemli olan spora başlamadan önce küçük ara öğün hem metabolizmanızı hızlandırı hem de kan şekerinizin düşmesini önler.

Sağlık açısından bir sorununuz yoksa zayıflamak hayal değil. Aslında anlatılanlara dikkat ederek kendinize uygun bir zayıflama metodu belirleyip zayıflama hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Yeterki isteyin ve uygulayın.Gerçekten istemek ve kararlılığınızı göstermek çok önemlidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*