Meşrubatlar zayıflamaya engel mi?
8 Ağustos 2011
zayiflama
Paylaş

zayiflama-mesrubatSusuzluk hissini azaltmak için başvurduğunuz meşrubatların kalori bakımından ne kadar fazla olduğunu bilseniz yanına bile yaklaşmak istemezsiniz. Hele bir de “zayıflamak istiyorum” diyorsanız…

Sıcak yaz aylarında içilen masum bir içecek gibi gözüksede; dikkat etmezseniz ciddi bir yanlışa, önemli bir beslenme günahına dönüşebilir. İster gazlı, ister gazsız, ister “meyveli” , ister “çaylı” ister “kolalı” olsun her türlü meşrubatın ciddi bir şeker deposu ve kalori bombası olduğunun fakında bile değiliz.

Bir kutu meşrubat, yaklaşık 25-30 gram civarında şeker, 100-150  civarında kalori ihtiva eder. Bir çoğunun içersindeki de nişasta bazlı fruktoz . Bildiğimiz bakkalda satılan  şeker “sakkaroz” değil.  Kalorinin bu kadar yüksek olması zayıflama sürecinde olan kişi için azda yese bile içtiği gazoz benzeri meşrubatın, zayıflama hayaline sekte vuracağı kesin. Peki neden bu kadar kalorili? Gerçekten meşrubatlar zayıflamaya engel mi?

Bir çok üretici , meşrubatlara artık sakkaroz yerine saf fruktoz içeren nişasta bazlı şekerleri katıyor. Fruktozun ucuz olması bunun en büyük nedenlerinden biri. Nişasta bazlı şeker eklenmiş meşrubatların zayıflama yönetimini ciddi biçimde zora soktuğu bilinmekte. Çünkü fruktoz, insüline gerek kalmadan hücredeki metabolik işlevlerini yerine getiriyor, yani insülin olmadan da kullanılıyor.

Alınan fazla miktarda fruktoz , kan yağlarında artışa, karaciğerde yağlanmaya, kan şekerinde yükselmeye, ve zayıflamayı ciddi sekteye uğratmakta. Anlaşılan o ki; meşrubat tüketimi ile kilo almanız yanında , karaciğerinizi yağlandırmanız ve kan yağlarınızı  yükseltmeniz de mümkün olabiliyor.

Meşrubatı Ara Öğün Olarak Kullanmayın

Yapılan yanlışların başında meşrubatı ara öğün olarak kullanmak geliyor. Örneğin “yeşil çay” yada “meyve suyu” konsantreleri eklenen meşrubatları “ara öğün”  ya da ” sağlıklı içecek” olarak görmek asla doğru bir şey değildir. “Ara öğünlerde ne yenmeli? ” sorusunun cevabı asla meşrubat içimi olmamalı.

Zayıflama sürecinde olan kişi taze yada yüzde 100 meyve sularını ölçülü tüketmeli. Meyve suyu yerine olabildiğince meyvenin kendisinin yenmesi tercih edilmeli. Çünkü 1 bardak yüzde yüz meyve suyunun içerdiği fruktoz oranı – taze sıkılmış olsa bile- oldukça fazla. Bir bardak meyve suyundaki fruktoz oranı 25-30 gram. Fruktozun fazlası  zayıflamak bir yana kilo aldırtıyor, şekeri, trigliseridi, ürik asidi yükseltiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*