Kurban Bayramında Egzersizle Zayıflayalım
19 Kasım 2010
zayiflama
Paylaş

kurban-bayrami9 günlük Kurban Bayramı  tatilinde özellikle zayıflama programı uygulayan kişilerin, aşırı yedikleri yemekleri eritmek için   ayıracakları 10 dakika ile  yapacakları  bu egzersizler, bayramda daha hoş ve çekici görünmelerini  sağlayacak.

Bir egzersiz bağımlısı olmasanız bile, alışkanlıklarınızı değiştirmek için ister sahilde ister klimalı, serin ve kapalı bir mekanda küçük egzersizler yaparak başlayabilirsiniz. Bu çalışmalara günde 10 dakikanızı ayırarak fit görünümünüzü koruyacak, kokteyllerde daha hoş ve çekici görünmenizi sağlayacaksınız.

Sahilde Koşu

Sahilde çıplak ayak yürüyüş yapmak, çim ya da kaldırım üzerinde yürümenizden zor olmasına rağmen, sahilde yapılan koşu bacaklarınızın çok daha hızlı gelişmesine neden olur.

Bunun yerine 15 metrelik ya da daha uzun bir havuzda yüzmeyi imkanınız var ise, koşuyu 4 dakikalık hızlı yüzmeye çevirebilirsiniz.

Karın Sıkılaştırma

Yüzme ya da koşudan sonra havlunuzun üzerine uzanın ve karın sıkılaştırma egzersizlerine geçin. Sırt üstü uzanın ve dizlerinizi büküp, ayaklarınızı yukarı kaldırın böylece baldırlarınızın ön kısmı yere paralel bakacaktır. Kollarınızı yanınıza koyun ve bacaklarınızı yerden yaklaşık 5 santim yukarıya kaldırın. Omuzlarınızı ayak açınızla paralel yapın. 25 karın sıkılaştırma egzersizi yapın ve bunları yaparken karnınızı her zaman sıkı olarak tutun.

Çömelme

Ayaklarınızı omuz hizasında açın ve ellerinizi kalçanıza koyun. Kalçanızı yere doğru yakınlaştıkça sırtınızı dik tutun, kalçanızı çıkık tutun. Yukarı kalktığınızda kalçanızı ilerde tutmayı ve kalça kaslarınızı sıkı tutmayı unutmayın. 20 kere ve 2 set bunu yapın.

Çömelme ve Sıçrama

Aşağıya doğru eğilin, yere dokunun, sonra zıplayabildiğiniz kadar yukarı sıçrayın ve 10 kez tekrar edin.

V- Oturuşu

Egzersizinizi V oturuşuyla bitirin. Yere uzanın ve kollarınızı paralel bir şekilde başınızın üzerinde tutun. Daha sonra yeniden uzanır pozisyona gelmeden, el ve ayaklarınızı havada birleştirin ve bunu 2 set 15 tekrarla yapın.

Otelde:

Bu egzersizi otelinizde, havlu, yastık, buz kovası ve merdivenleri kullanarak yapabilirsiniz.

Merdiven Koşusu

Merdiven çıkışlarında kalp ritminizde artış olabilir fakat dayanıklıysanız ve seviyeniz elverişliyse bu egzersiz tam size göre. Merdivenin en alt katından başlayarak bütün merdivenleri 1dakikada çıkın ve bunu 3 kez yapın. Birkaç dakikadan sonra 30 saniyeliğine dinlenmek için biraz durun ve aşağıya inin. Hızınız sizin dayanıklılık seviyenize bağlıdır ve seviyenize göre dakikada 240 basamak da çıkabilirsiniz.

Kol Kasları

Yatağınızın en ucuna oturun. Bacaklarınız size paralel olsun ve ayak bilekleri birleşik. El avuç içlerinizi yatağın köşesine yerleştirin ve el parmaklarınızı bacaklarınıza bakacak şekilde koyun. Sonra kalçalarınızı yatak köşesinden biraz yukarıya çekerek vücut ağırlığınızı kollarınıza verin. Bu hareketi yaparken kollarınızı bükün. Kalçanızı kollarınız zorlanıncaya kadar kaldırın, eğer zorlanırsanız bacaklarınızı bükerek de yapabilirsiniz. 10 kez 2 setlik yapın.

Tüm vücudu sıkılaştırma

Havluyu yere serin ve elinizde bir yastıkla üzerine uzanın ve vücudunuzu genişletin ki kollarınız başınızın üzerine gelmeli ve bacaklarınız yerde bitişik olarak durmalı.Yastığı ayaklarınızın üzerine getirin ve aynı anda dizlerinizi göğüslerinize doğru bükün. Bu bir oturup kalkma egzersizidir fakat biraz zordur. Bitiş pozisyonunda yastığı dizlerinizin üzerine getirin daha sonra geriye doğru alçalın ve yeniden başlayın. Yastık sizin bu egzersiz için doğru bir pozisyonda kalmanızı sağlar, size ağırlık eklemez. Bu hareketi de 2 set ve 10 defa yapın.

Çömelme

Bu çalışma için buz kovasına ya da çöp kovasına ihtiyacınız var.

Buz kovasını sol ayağınızın yanına koyun. Standart çömelme pozisyonunuzu alın(sağ tarafı görün), çömelin ve kovayı almak için sola dönün, daha sonra ayağa kalkın ve kovayı yere koymak için sağ tarafa dönün. Yine kalkın ve kovayı sol tarafa koymak için çömelin. Bunu 10 kez tekrarlayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*