Kitesurfing Heyecanı Zayıflatır!
9 Mayıs 2017
Gezgin Ruh
Paylaş

Son yıllarda  dünyada ve Türkiye’de oldukça  popüler bir spor haline gelen  kitesurfing ya da kiteboard  hem spor tutkunlarının gözdesi olmakta hem de core kaslarını güçlendirdiği için ve vücudu forma soktugu için zayıflamak isteyipte zayıflayamayanlar için cazip bir spor olmakta…

Kitesurfing ya da kiteboard  hem spor tutkunlarının gözdesi olmakta hem de core kaslarını güçlendirdiği için ve vücudu forma soktugu için zayıflamak isteyipte zayıflayamayanlar için cazip bir spor olmakta… Kitesurfle tanışmam Boracay seyahatimde oldu. Boracay filipinlerde küçük bir adacık. Ama en bilinen adası. Adanın bir tarafı beyaz kum diye adlandırılan denize girilen muhteşem bir plaj değer tarafı ise kiteboard tutkunlarının kaydığı bir yer. Burada Türk hocalar ve kite sevdalıları ile karşılaşmak muhteşemdi. Adana, Çeşme, Gökava dan gelen bir çok hoca ile tanışma fırsatım oldu. Beni en çok cezbeden tarafı ise uçmak ve ve uçarken tümüyle kaslara yönelik çalışma. Ve zayıf ve fit bir vücuda sahip olmak.

Kitesurfing; özel tasarlanmış bir uçurtma, ve bu uçurtmaya bağlanan özel bir kemer ve board dan oluşuyor. Deniz ve en önemlisi rüzgarın buluşması ile kıyılarda yapılan bu sporda kite sörfçü uçurtma ve board yardımı ile suyun üzerinde kayıyor ve hatta uçuyor. Ekipmanların hafifliği , kolay taşınır olması birçok kişiyi bu sörfe itiyor. Bu kadar sevilmesinin nedeni benim gibi özgür ruhlu insanların suyun üzerinde havalanabilmesi.

Kitesurf sporunun faydaları

Öncelikle tüm kas grubunu çalıştırıyor olması zayıflama düşüncesi hep içinde olan ama hep yarına erteleyenler için muhteşem. Zaten rüzgar varsa ve iyi bir eğitim almışsanız deniz ve rüzgar ikilisi ile bu sporu yapmamanız mümkün değil. Sonuçta devamlı hareket halinde olmanız kalori harcamanıza ve kaslarınızın güçlenmesi neticesinde de incelmenizi beraberinde getiriyor.

Kadın erkek herkesin yapabileceği bir spor. İdeal kilo 45 ila 110 aarasında. Benim boracay da gördüğüm 8 yaşındaki çocuklar aldıkları eğitimlerle inanılmaz güzel kitesurfing yapabiliyorlardı. Açık havada denizde yapılabilen bir spor olması bol oksijen alınmasını da sağlıyor.

Kitesurfing core kaslarını (Core bölgesi kasları; tüm karın bölgesi kasları (six packs olarak adlandırılan bölüm, yan karın kasları yani oblikler, kaburgaların yanları ve üzerinde yer alan serratus kasları), bel ve boyun bölgesi boyunca omurgayı dik tutmakla ve refleksif rotasyonunu sağlamakla görevli olan multifidus ve erector spinae kaslarıdır) güçlendirmektedir. Bu da zayıflama  isteği içerisinde olan ve zayıflamak isteyen kişilerin en büyük sorunu olan göbek, karın ve yan simitlerinin yok olması demektir.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*