Kilo Yönetimi ile Zayıflama
7 Eylül 2010
zayiflama
Paylaş

aşırı kilolu kadınZayıflama sektörünün hızla büyüdüğü günümüzde ek gıdalara olan ihtiyaç sürekli artmakta. Öte yandan zayıflama sürecini tamamlayıp başarıya ulaştığınızda,  zayıflama yönteminizden daha önemli olan kiloyu korumak geliyor. Biz buna kısaca kilo yönetimi diyoruz.

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki; ihtiyacımızdan fazla yersek kilo alırız, hareketli bir hayatımız yoksa kilo almamız çok daha kolay olur. Bütün bunların bilincindeyiz ancak ya hep ihmal ediyoruz ya da bilerek görmezden geliyoruz. Zayıflama.net ekibi olarak yeniden basit ama bir o kadar etkili zayıflama aşamasında kilo yönetimine tekrardan bir göz atalım istedik.

1. YASAKLARI KALDIRIN

Kilo vermek demek asla “mahrum olmak” güzel keyifli yiyeceklerden tamamen uzak kalmak anlamına gelmiyor. Diyet sözcüğünün tarihsel anlamının “iyi hayat” ile eşdeğer olduğunu hatırlarsak zayıflama sürecinde diyet yapmanın ne demek olduğu aşikardır. Sevdiğiniz şeyleri yiyerekte zayıflayabilirsiniz. Yapmanız gereken zayıflama sürecinde pizza, makarna, pilav, börek, baklava gibi yiyeceklerde porsiyon sınırlaması yapmak. Ve onları daha seyrek yiyip içmek.

2. DEĞİŞİMİ DENEYİN

Zayıflama aşamasında ciddi sonuçlar almak demek kesinlikle silkinip yaşam şeklinizi değiştirmek demek. Buna yediklerimizle başlayabiliriz. Değişim mucizesine sizde katılın. Örneğin canınız tatlı istediğinde buz gibi bir parça karpuz, 5-10 tane çekirdekli siyah üzüm, hatta 2-3 adet incir bile yenebilir. Tabii ki; canınız çektiğinde kadayıf, çikolata, dondurma yiyebilirsiniz. Burada önemli olan yaşınız, cinsiyetiniz, sağlık durumunuz ne olursa olsun dikkat etmezseniz kilo alırsınız.

3. YÜRÜYÜN, YÜRÜYÜN, YÜRÜYÜN

Eğer Napolyon’a “Kilo kontrolünün sırrı nedir?” diye sorsalardı yanıtı mutlaka “Yürüyün, yürüyün, yürüyün!” olurdu! Kilo sorunuyla mücadelede egzersiz yapma alışkanlığı şarttır. Egzersiz sözcüğünü duyunca aklınıza ağır programlar, pahalı egzersiz salonları, havalı özel hocalar filan gelmesin. Ayağınıza rahat yürüyebileceğiniz bir ayakkabı ve üzerinize rahat bir kıyafet giyin yeter.Doğa gezileri, park bahçe dolaşmaları, akşamüzeri yürüyüşleri, bahçeyle uğraşmak bile yeterlidir. Önemli olan ne zaman ve hangi egzersizi yapmayı sevdiğinizi dikkate almanız, mümkünse egzersiz programlarını da eğlenceli bir hale getirmeye çalışmanızdır. Mesela yürüyüşlere arkadaş bulup öyle çıkmak, arkadaşlarla birlikte sportif çalışmalara katılmaya çalışmak (voleybol, basketbol, tenis, golf vb), özellikle
yürümeyi kalıcı bir alışkanlık haline getirmek işinizi kolaylaştıracaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*